Spánkové rituály, na ktoré si deti musia zvykať odmalička, sú pre ne, ale aj pre zvyšok rodiny, veľmi dôležité. Niet sa preto čo čudovať, že sa s tým mnoho rodičov trápi, pretože túžia svojho drobca konečne naučiť dobre spať. Či už deti ukladáte do kolísky, formúl, ktoré ich dovezú do ríše snov, princeznovských oáz s baldachýnom, alebo sú to skôr moderné poschodové postele, je nutné dodržiavať niekoľko pravidiel. Ako to zariadiť tak, aby ste každý večer opätovne nestresovali seba či dieťa? Celkom jednoducho! Skúste aplikovať nasledujúcich 7 rád amerických lekárov a odborníkov na spánok z Národného inštitútu zdravia v Bethesde.

nemo borovica

  1. Žiadne ťažké jedlo pred spaním

Ak to nie je nevyhnutné, pred spaním už nedávajte dieťaťu žiadne jedlo, najmä nie také, ktoré obsahuje priveľa cukrov. Zabudnite i na mastné a ťažko stráviteľné jedlá. Takéto pokrmy vylúčte zo stravy dieťaťa minimálne šesť hodín pred odchodom do postele.

  1. Príliš ho nestimulujte

Večer by mal byť časom pokoja a utišovania energie, preto sa pred spaním nepúšťajte do žiadnych stimulačných aktivít! Inak sa nečudujte, že bude dieťa proti spánku účinne bojovať. Tu dobre fungujú aj zaužívané rituály, a teda relaxačné činnosti aspoň polhodinku pred spánkom. Ak Vaše dieťa sleduje rozprávky v televízii, dajte pozor, aby to nebolo nič agresívne či strašidelné, najlepšie je niečo mu prečítať, hoci aj dookola obľúbenú knihu, ktorú dôverne pozná. Vyvoláva to v ňom príjemný pocit istoty.

  1. Nekolíšte, nespievajte

Možno namietnete, že to sa ľahko povie. Najmä malé bábätká totiž najčastejšie uspávame práve na rukách za doprovodu nášho spevu. V poriadku, ale v istom veku je potrebné dieťa od toho odnaučiť, nech pochopí, že musí zaspávať samo, prípadne s milovanou hračkou či vankúšikom.

  1. Pohodlné pyžamko

Uistite sa, že materiál pyžama, v ktorom dieťa spí, je vzdušný, istotou je stopercentná bavlna. Ani odev, ani prikrývky by nemali obmedzovať pohyb dieťaťa, rovnako tak je potrebné sledovať teplotu v izbe, aby nebolo ani príliš chladno, ani horúco.

  1. Nereagujte na každé zavolanie

Uložili ste dieťa spať, neprešlo ani päť minút, čo ste preč z izby, no ono Vás už prosebne volá? Nie je jednoduché nereagovať, ale určite to vyskúšajte. Dajte drobcovi čas, nech sa upokojí a tiež si uvedomí, že nepribehnete na každé zavolanie. Starostliví rodičia predsa dobre vedia, kedy dieťa kričí, pretože má z niečoho skutočné obavy a kedy ide len o vymýšľanie odďaľujúce spánok.

  1. Zarazte svojvoľné vychádzanie z postele

Jemne, no dôrazne. Ak Váš malý špekulant aj po rozprávke na dobrú noc a rozlúčkovej puse so želaním pekných sníčkov vychádza z izby von, jasne mu vysvetlite, že toto robiť nemôže. Jednoducho je čas ísť spať a čo na tom, že rodičia ešte sedia v obývačke či kuchyni? Pre deti musia platiť pravidlá.

  1. Odmeny

Na záver pomôže aj menšia motivácia v podobe odmien. Ak Váš drobec počúvne a bez väčších pripomienok zaspinká, sľúbte mu, že za to ráno dostane odmenu. Za každú takúto „úspešne“ zvládnutú noc mu dajte jeden bodík a keď nazbiera potrebný počet, po spoločnej dohode (alebo na jeho želanie) ich premeníte na ozajstnú odmenu, napríklad rodinný výlet či sladké prekvapenie.

Želáme krásne sny!

Zdroj: parents.com/kids/sleep/10-tips-for-helping-your-child-fall-asleep/

Foto: files.poschodovky.sk/200000075-bb8c8bd800/nemo%20borovica.jpg