Sedacia súprava z kože je skvelým kusom nábytku. Teda, mohla by byť. Všetko však záleží od starostlivosti o ňu. Ak ju zanedbáte, na koženej sedačky to bude ihneď vidieť. Keď však budete dodržiavať tieto základné odporúčania, malo by byť všetko ok.

Pozor na odreniny a sálavé teplo

Veľa sa dá ovplyvniť už len tým, kam sedačku umiestnite. Kožený povrch je náchylný na poškriabanie, preto by ste svoju sedačku, a to ani rohovú, nemali umiestňovať blízko stien. Úplne postačí, ak vytvoríte aj pár centimetrový priestor medzi sedačkou a stenou a budete mať istotu, že sa nič zlé nestane. Hrozbou pre kvalitu povrchu kožených sedačiek môže byť aj sálavé teplo z radiátora alebo krbu. V tomto prípade sa treba interakcie sedačka – teplo skutočne vyvarovať, inak môže dôjsť k vysušeniu až popraskaniu povrchu sedačky.

Čo vyrieši impregnácia?

U kožených výrobkov, či ide o topánky alebo kožené sedačky, býva impregnácia samozrejmosťou. Avšak nie je koža ako koža a to isté platí aj o impregnačných výrobkoch. Na sedačku určite neodporúčame používať hocijaký prípravok. Ak impregnovať, tak len impregnáciou, ktorá je určená na daný typ kože. V kvalitnom eshope aj kamennom obchode by vám predajca mal pomôcť aj v tejto vecí. Rovnako by mal mať vedomosti aj o povrchovej úprave klasických aj luxusných sedačiek. Ak ide o pull-up, anilínovú alebo brúsenú úpravu, tak sa pravidelnému impregnovaniu pravdepodobne nevyhnete. Naopak, sedačky s korigovanou, by-cast a semi-anilínovou úpravou majú dobré vlastnosti zabezpečené vďaka PVC filmu na svojom povrchu.

Nečistota=nešťastie?

Nemusí to byť pravda. Ak sa však jedná o škvrny od jedál a nápojov, zotrite ich z povrchu sedačky, podľa možnosti, okamžite. Zotrite, nie drhnite. Na tento účel celkom postačí aj vlhká handrička. Netreba podliehať mylnému dojmu, že so saponátom to pôjde ľahšie. Nepôjde, skôr naopak. Saponát môže napáchať viac škody ako úžitku. Povrch následne vysušte a ošetrené miesto pokojne znovu naimpregnujte.