Ionizátor vody slúži na vznik alkalickej ionizovanej vody pomocou procesu elektrického delenia filtrovanej vody z vodovodu na alkalickú ionizovanú vodu a kyslú vodu. Tie sa potom dajú následne cielene využívať.

Prvý ionizátor vody vytvorili Japonci

Prvý ionizátor pre komerčné použitie bol zostrojený v 50. rokoch dvadsiateho storočia v Japonsku. Výskumy sa v začiatkoch prevádzali na živočíchoch a rastlinách. Na základe toho príkladu aj v súčasnej dobe niektorí záhradkári používajú kyslú vodu, aby odrezané kvety vo váze vydržali dhšiu dobu čerstvé. Po svojich výskumoch s alkalickou vodou sa Japonci dopracovali k záveru, že ionizovaná voda nie je toxická a dokázala zmierniť mnoho symptómov rôznych ochorení. Preto bol typ ionizátoru na alkalickú ionizovanú vodu v roku 1966 registrovaný Ministerstvom pre zdravie a rehabilitáciu v Japonsku 

Čo je to ionizátor vody?

Ide o drobné zariadenie, ktoré ste mohli vidieť u niektorých známych na kuchynskej linke. Ionizátor vody je elektrický vodný filter napojený na kuchynskú batériu. Dochádza v ňom k elektrolýze vody z vodovodu. Tá sa potom používa na varenie, pitie i upratovanie.

Voda je vnútri ionizátora najskôr filtrovaná cez mechanický a uhlíkový filter, čím sa zbaví chemických látok aj mechanických nečistôt. Voda, ktorá filtrom prejde, následne putuje do komory vybavenej titánovo-platinovou elektródou, kde dochádza k elektrolýze. Z vodovodného kohútika potom vyteká ionizovaná voda a do odpadu pomocou hadice zase oxidovaná voda. Tá sa môže použiť ako sterilizačný prostriedok, je vhodná na čistenie riadu, potravín či umývanie rúk

Využitie alkalickej vody

Voda upravená ionizátorom pôsobí ako účinný antioxidant. Pomáha znižovať kyslosť v tele a súčasne bojuje s voľnými radikálmi, takže pomáha pri množstve ochorení. Vďaka ionizátoru sa voda stáva efektívnejšou, takže nie je nutné užívať antioxidanty vo forme výživových doplnkov.

 

Foto: Bigstockphoto