Vznik batérie sa nám spája najmä s rokom 1800 a menom Alessandro Volta. Dá sa však predpokladať, že experimenty s chemickou energiou sú oveľa staršie. V prvej polovici 19. storočia bol objavený v blízkosti Bagdadu staroveký hrob, v ktorom sa našiel element pripomínajúci prvopočiatok batérie. Vedeckú a laickú verejnosť šokoval fakt, že takto by mala táto vecička už cez 2.000 rokov. No ani Volta nepriniesol svetu konečnú verziu. V roku 1836 predstavil chemik John Frederic Daniell kvalitnejšie prevedenie galvanických článkov. Od tohto roku sa tešili batérie veľkej obľube a platí to až dodnes. Pokladáme ich za najpopulárnejší zdroj elektrickej energie, po ktorom siahame každý deň. Moderný tip sa od akéhokoľvek predošlého modelu máličko odlišuje, no podstata zostáva. Batérie ovplyvňujú množstvo činnosti počas nášho dňa a je iba ťažké predstaviť si život bez nich.

Prúdenie elektrónov a elektrické napätie

Na trhu si môžete zakúpiť dva typy batérií, ktoré sú vhodné na bežné použitie. K dispozícií je jednorazová batéria, ktorej životnosť je obmedzená, a teda ihneď po vybití ju môžete vyhodiť. Čoraz obľúbenejšie sú však nabíjacie batérie. Tie je možné opakovane dobiť. Vyberať si môžeme z viacerých veľkostí. No skúsili ste sa niekedy zamyslieť nad tým, čo vlastne fungovanie batérie ovplyvňuje? Výraznú rolu tu zohráva vnútorná hmota, ktorú znázorňuje reaktan a elektrolyt. Nachádza sa medzi kladnou a zápornou elektródou, a teda anódou a katódou. Prednosťou elektrolytu je obsah atómov lítia, ktoré vytvárajú pohyb od anódy ku katóde. Takto sa uvoľňujú elektróny, ktorých prúdenie vyvoláva elektrické napätie. Pri vybíjaní batérie nesie jeden atóm lítia jeden elektrón a batéria sa vybíja. V prípade dobíjania je pohyb opačný. Dynamiku batérie ovplyvňuje presun iónov lítia medzi elektródami. Pre nezasvätených možno španielska dedina, ale pre odborníkov celkom pochopiteľný proces

S batériami treba zaobchádzať šetrne

baterie.sk

Batérie sa vyvíjajú s dobou a dnes je možné zaobstarať si napríklad aj prenosné a veľkokapacitné systémy dobíjania. Pravdou však zostáva, že batérie vyžadujú šetrný prístup. Možno využívate HDMI kábel na prenos dát zo svojho mobilného telefónu alebo iného zariadenia, počúvate hudbu, snímate a podobne. Zvýšené nároky na batériu skracujú jej životnosť. Zamerajte sa preto na proces šetrenia, ako to len najviac ide. Samozrejme, ak Vám záleží na čo najdlhšej účinnosti batérie. Najčastejšie sa odporúča, aby ste vypli aplikácie, ktoré reálne nevyužívate, nezabúdali dať myšku na noc do režimu off, nevystavovali batérie zvýšenej teplote a vlhku. Ani pri tom najvyššom úsilí však nevydržia batérie večne. Keď už nastane patová situácia a budete sa musieť porozhliadnuť po novom balíčku, môžete sa prekliknúť do e-shopu baterie.sk. Klienti si obľúbili najmä produkt japonskej spoločnosti, ktorá sa radí medzi svetových lídrov vo výrobe akumulátorov. Ich batérie vydržia oveľa dlhšie a majú až 1500 nabíjacích cyklov. Možno však práve dopytujete samotné nabíjačky, čítačky pamäťových kariet alebo rôzne káble. Aj toto všetko nájdete v spomínanom online obchode, preto ho neváhajte navštíviť.

Zdroj: electrical4u.com, itnews.sk

Foto: baterie.sk