Žiaden zdravotný problém nám nie je príjemný, ale sú ochorenia a ťažkosti, ktoré sú predsa len čímsi špecifické. A ťažšie si na ne zvykáme. Sem nesporne radíme aj problém s hromadením moču. Tzv. retencia moču, t.j. stav, pri ktorom sa moč z rôznych dôvodov hromadí kdekoľvek v močovom trakte a je to zdravotná komplikácia, ktorú neradno podceňovať. Hneď pri vzniku problémov s retenciou moču preto okamžite navštívte odborníka a spolu s ním pátrajte po príčinách a riešeniach tohto problému.
Príčiny retencie
Na úvod si povedzme, že príčiny retencie moču môžu byť rozmanité. Možno sú za tým nevhodne uložené močové kamene, prekonané zápaly močových ciest, ktoré spôsobili zrasty alebo až nádory močového traktu.
Ďalšia skupina príčin leží v bezprostrednej blízkosti močového traktu. Práve okolité štruktúry môžu stlačiť močové cesty z vonkajšej strany. Ide o nádorový rast v okolí močovodov, nádory krčka maternice, rôzne pozápalové zrasty na zadnej stene brušenej či zväčšenú maternicu počas tehotenstva. Toto všetko stojí za vznikom chronickej retencie. Opatrní by sme mali byť ale hlavne pri akútne vzniknutej retencii, kedy dôjde k reflexnému dlhodobému stiahnutiu vnútorného zvierača. Je to problém pacientov po operáciách, prípadne to môže vzniknúť ako vedľajší účinok na niektoré lieky.
Liečba retencie moču
Liečba retencie býva rôzna. Závisí od príčiny a druhu retencie, pretože neraz už len to, že sa pacient dokáže postaviť, vyrieši skoro celý problém. Ak to však tak ľahko nejde, poslúžia aj vhodné zdravotné pomôcky pre imobilných pacientov. Niekedy však pomôže aj obyčajné pustenie vody alebo priloženie teplého obkladu na podbruško. Ak však ide o vznik náhlej retencie, čo je častý jav najmä pri zložitých poraneniach či popáleninách, dôjde aj na tzv. cievkovanie.
Cievkovanie pri retencii
Je treba priznať, že kto cievkovanie niekedy absolvoval, nespomína na to najlepšie. Áno, je pravda, že cievkovanie nie je príjemná procedúra, avšak nie je, ako si mnohí myslia, ani bolestivá. V každom prípade nie je treba prepadávať panike, ak Vám náhodou lekár retenciu moču diagnostikoval, nie vždy dôjde aj na cievkovanie. Dochádza k nemu najmä vtedy, ak je pacient po operácii, prípadne nie je pri vedomí. Tak či onak, tento výkon by mal byť vždy v rukách odborníkov, teda lekára či zdravotnej sestry a rozhodne sa neodporúča pokúšať sa o svojpomocné cievkovanie v túžbe uľaviť si. Kto má ťažkosti s hromadením moču, mal by namiesto nevhodných pokusov zájsť za svojím lekárom a ten mu odporučí tú najvhodnejšiu liečbu. Neraz pritom postačí dobrý zinkový krém TENA či iná, menej radikálna liečba.