Včelie produkty sú ľuďom prirodzené už niekoľko tisíc rokov. Už od počiatku nemali len podobu potravín, ale aj liekov. Moderná medicína podporuje dôležitosť konzumácie včelích produktov ako medicíny, pretože väčšina baktérií sa stáva odolnými na antibiotiká pripravené človekom. Už starovekí Gréci a Rimania, ale aj Babylončania a Egypťania, využívali med na urýchlenie liečenia rán. Za rovnakým účelom sa využíval tiež v stredoveku, ale aj počas 1. a 2. svetovej vojny, keď bol nedostatok antibiotík. Postihnutí sa potom zo zranení dostávali oveľa rýchlejšie a nehrozilo riziko hnisavých zápalov a nekróz. 

Honey

Pre smrteľníkov aj športovcov

Med tvorí významnú súčasť výživy športovcov. Už dlhšie vieme, že športovci podliehajúci intenzívnemu výkonu by mali dodržiavať vegetariánsky spôsob stravovania. No tiež je nám dobre známe, že med podaný aktérovi pred pretekmi zvýši jeho výkon. Nejde tu však iba o podporu výkonnosti. Prípadné zranenia, ktoré športovec počas pretekov utŕži, sa hoja rýchlejšie a vyčerpaný organizmus sa regeneruje rýchlejšie. Konzumáciou 10-12 lyžičiek medu denne dokáže športovec zabrániť extrémnemu poklesu hmotnosti pri výraznom fyzickom zaťažení.              

Pomáha a lieči

Med obohatený o citrónovú šťavu je veľmi efektným kloktadlom a uľahčuje aj pri vykašliavaní hlienu.

  • Med sa odporúča užívať pri najrôznejších typoch infekcií, pretože jeho antibakteriálne účinky imitujú účinky penicilínu.
  • Pomáha pri znižovaní vysokého krvného tlaku.
  • Fruktóza, ktorú med obsahuje, pomáha spaľovať alkohol – preto pri nadmernom požití alkoholu je možné už 125 gramami medu urýchliť proces vytriezvenia.
  • Zložky a výťažky medu sa taktiež osvedčili pri rozličných chorobách srdca, no najviac pri nepravidelnom srdcovom rytme.
  • Med priaznivo ovplyvňuje liečebný proces pri ochorení obličiek a močového ústrojenstva.
  • V kombinácii so sójovým mliekom je ideálnou potravinou pri liečbe žalúdka a čriev.
  • Ak sa med skombinuje s horúcou vodou, je výborným pomocníkom pri liečbe a čistení vredov.
  • Ľudová medicína tiež uvádza, že med je účinný na upchatý nos, kašeľ a ako prevencia proti nočnému pomočovaniu detí.

Avšak, nesmieme zabúdať na to, že horeuvedené liečebné účinky medu platia len pre med zakúpený priamo od včelára, pretože med v obchode prešiel rôznymi úpravami, aby si zachoval chuť, vzhľad, farbu a čerstvosť. Preto, ak máte nejaké zdravotné problémy a rozhodnete sa siahnuť po mede, odporúčame ten prírodný.

Zdroj: care2.com, bodyandsoul.com 

Foto: © [Grafvision] / Dollar Photo Club