Young woman tired of diet restrictions deciding whether to eat healthy food or sweet cookies she is craving sitting at table isolated white background. Human face expression emotion. Nutrition concept

Stres je bežná súčasť nášho života. Akákoľvek stresujúca udalosť ako je auto, ktoré nám nechce naštartovať, prečerpaný účet v banke či nefungujúci vysávač nás môže naštartovať a vyriešiť daný problém. Pokiaľ sa však stres stane chronickým, môže sa prejaviť na našom organizme. Prirodzenou reakciou nášho tela na stres sú rôzne fyzické zmeny, ktoré sa vyskytnú vtedy, keď sa telo snaží získať stratenú rovnováhu. Okrem toho má nepriaznivý vplyv na náš imunitný systém, ktorý nás chráni pre chorobami.

Vyvážená strava, menšie porcie, minimum kofeínu

Snažme sa do svojho jedálničku zahrnúť nízkotučné bielkoviny ako je kuracie mäso, ryby a sójové produkty. Bielkoviny totiž uspokojujú pocit hladu a zároveň nám pomáhajú udržať sa v psychickej pohode. Po každom jedle by sme si mali dať i čerstvé ovocie, zeleninu alebo vlákninu. Okrem toho je dôležité jesť pravidelne a jedlo si vychutnávať. Ak ste v strese, je normálne, že nemáte chuť na jedlo a niekedy vynecháte obed či večeru. Tým si však znižujete hladinu energie. Pokiaľ teda stres znižuje chuť k jedlu, pokúste sa jesť menšie porcie, ale častejšie.

Snažte sa spraviť všetko pre to, aby ste jedlo nepoužívali ako prostriedok k znižovaniu stresu. Namiesto toho by ste si mali dať večernú prechádzku alebo vypiť pohár bylinkového čaju. Pokiaľ máte potrebu niečo zjesť, stres sa dá uvoľniť napríklad miskou mandlí či orechov.  Pokiaľ znížite príjem kofeínu, ste na správnej ceste. Počas stresových situácií vypijeme aj 2 –3 kávy denne, pretože máme pocit, že nám chýba energia. Tá však môže negatívne ovplyvniť náš spánok a ráno sa zobudíme nevyspatí. Pokiaľ si neviete predstaviť deň bez kávy, dajte si radšej kávu či čaj bez obsahu kofeínu.

FOTO:  ©  / Dollar Photo Club