Crème caramel
Crème caramel

Crème caramel určite vyskúšajte! Je to jemný, krémový dezert ochutený citrónovou kôrou a škoricou. Pokrm, ktorý by mal do svojho repertoáru zaradiť každý, je podobný inej francúzskej klasike – Crème brûlée. Je však jednoduchší, ale neuveriteľne efektný. Pripravuje sa v malých miskách a je úžasne lahodný.

Na 5 porcií si pripravte:

 • 300 ml mlieka
 • citrónovú kôru
 • kôru z pomaranča
 • 4 žĺtky
 • 110 g kryštálového cukru
 • 200 ml smotany
 • 40 g kukuričného škrobu
 • 1 kus škoricovej kôry
 • 1 vanilkový struk

Príprava

 1. Vanilkový struk pozdĺžne rozrežte a špičkou noža vyberte semienka. Kôru z polovice citróna a pomaranča nastrúhajte najemno – vyberte chemicky neošetrené plody a kôru dôkladne umyte.
 2. Zmiešajte mlieko a smotanu na šľahanie. Zmes nalejte do rajnice a pridajte vanilkový struk zbavený semienok, celú škoricu a kôru z citróna a pomaranča.
 3. Prísady pomaly zohrievajte na sporáku. Keď zmes začne vrieť, znížte teplotu a varte na miernom plameni ďalších päť minút. Odstavte rajnicu z ohňa, zmes preceďte a nechajte vychladnúť.
 4. Oddeľte bielky a žĺtky. Žĺtky zmiešajte s cukrom a šľahajte asi päť minút.
 5. Do napenenej zmesi pridajte kukuričný škrob a dobre premiešajte. Potom pomaly pridávajte zmes mlieka a smotany na šľahanie a neustále miešajte.
 6. Nalejte do keramických alebo sklenených formičiek a zakryte alobalom.
 7. Formičky vložte do hlbokého pekáča tak, aby sa nedotýkali, a opatrne ich presuňte do predhriatej rúry.
 8. Ak máte parnú rúru, máte vyhraté – pečte približne 50 minút pri 100 °C a na najvyššom stupni pary. Ak nemáte parnú rúru, musíte vložiť pekáč do predhriatej rúry a opatrne do neho naliať horúcu vodu tak, aby siahala až po úroveň zmesi v miskách, ale aby sa nedostala do misiek. Potom pečte so zapnutým spodným ohrevom s ventilátorom pri teplote 150 °C 50 – 60 minút.
 1. Hotový Crème caramel nechajte vychladnúť na izbovú teplotu a potom ho na niekoľko hodín uložte do chladničky. Vychladnutý dezert podávajte vo formičkách, v ktorých sa piekol.

Tip na skvelú kombinovanú parnú rúru!

Vstavaná parná rúra Gorenje BCS798S24X s objemom 73 l v energetickej triede A+ je skutočným šampiónom v príprave chutných a zdravých jedál, ktoré dokáže pripraviť mnohými technikami. Nielenže varí v pare bez nežiaducich kvapiek vody, ale využíva aj suché teplo a dokáže oba spôsoby kombinovať; samozrejme, je vybavená aj grilom. Dokáže teda dusiť, piecť, grilovať, vysmážať, opekať, blanšírovať, pošírovať a pripravovať jedlá metódou sous-vide. Má jedinečný klenutý tvar inšpirovaný tradičnými pecami na drevo. Tento tvar umožňuje horúcemu vzduchu voľne a rovnomerne prúdiť okolo pripravovaného pokrmu a v kombinácii so špeciálnym ventilačným systémom MultiFlow 360˚ poskytuje niečo skutočne výnimočné – možnosť piecť až na piatich plechoch súčasne bez toho, aby sa miešali vône a chute pripravovaných pokrmov. Má plne automatizované pečenie s viac ako 80 receptami a programovací modul ProCook s prednastavenými programami a funkciami. Má tiež termosondu na pečenie mäsa. O čistotu sa stará funkcia čistenia parou AquaClean, odvápnenie je automatické. Odporúčaná cena je 1 079 EUR.

 

 

 

sk.gorenje.com