Domáce chladivé dobroty na horúce dni

Teplé počasie a množstvo šťavnatého ovocia, ktoré práve dozrieva a je všade okolo nás láka na prípravu domácich mrazených dezertov. Stačí pár kvalitných surovín a výkonný zmrzlinovač a už vám nič nebráni v tom, aby ste si pripravili tú najlepšiu ovocnú zmrzlinu, trochu krémovejšie gelato alebo mrazený jogurt. Na rozdiel od tých kupovaných v obchode môžu byť oveľa menej sladké a bez farbív a konzervačných látok. Pre vegánov a ľudí s intoleranciou laktózy je ideálny ľahký ovocný sorbet, ktorý sa pripravuje bez vajec, mlieka a smotany. Môžete si však pripraviť aj vegánsku zmrzlinu.

Základom naozaj dobrej zmrzliny je mlieko, žĺtky, smotana a cukor, ktoré sa ďalej ochucujú ovocím, orechovou alebo vanilkovou pastou, čokoládou, sladkým aj slaným karamelom, alkoholom, macerátmi a ďalšími prísadami podľa chuti.

Kreativite sa však medze nekladú, takže môžete pokojne experimentovať a vyskúšať rôzne druhy lokálneho i exotického ovocia a ovocných štiav, med, kokosové a mandľové mlieko alebo trstinový cukor. Ak chcete vegánsku verziu, môžete šľahačku nahradiť kokosovým krémom.

Všetky ingrediencie je potrebné veľmi dobre premiešať a vyšľahať. Pomôže vám kuchynský robot, ale ešte lepšiu prácu urobí dobrý zmrzlinovač, ktorý bude zmes rovnomerne, pomaly miešať a potom ju zmrazí tak akurát aj bez použitia mrazničky.

Keď nájdete ten správny recept, stačí si pripraviť suroviny a zmiešať ich. Prípadne časť zmesi pripravte postupne vo vodnom kúpeli, zmiešajte s ostatnými ingredienciami, nechajte zmes vychladnúť a potom ju nalejte do nádoby zmrzlinovača.

Dobrý zmrzlinovač mieša zmes 20 minút alebo dlhšie, aby sa vytvorila nadýchaná, krémovo hebká hmota so správnym množstvom našľahaných vzduchových bubliniek. Vďaka tomu zmes zväčší svoj objem až o tretinu alebo dokonca o polovicu.

Potom už len stačí zapnúť funkciu zmrazenia. Napríklad pomocou výkonného zmrzlinovača Gorenje ICM10W sa to urobí prakticky samo a vy si môžete už za hodinu vychutnať mrazenú dobrotu.

Spomínaný zmrzlinovač Gorenje ICM10W sa dodáva s dostatočne veľkou vyberateľnou litrovou nádobou. Postará sa o dokonalé premiešanie všetkých ingrediencií pomocou miešacieho mechanizmu so špeciálne tvarovanými lopatkami. A nielen to, vďaka výkonnému kompresoru sa postará aj o bleskové zmrazenie pripravovanej pochúťky. Disponuje tiež funkciou udržiavania teploty, takže udrží vašu domácu zmrzlinu, sorbet alebo mrazený jogurt v perfektnom stave až hodinu po dokončení, kým nenastane ten správny čas na podávanie vychladeného dezertu. Prístroj sa ovláda jednoducho elektronicky a stojí 196 EUR.

Viac informácií: sk.gorenje.com