Mantinel do postieľky
Mantinel do postieľky

Pred príchodom bábätka na svet chce každá mamička zariadiť postieľku tak, aby vyzerala dobre na oko a bola čo najlepším miestom pre malého anjelika. Do povinnej výbavy v postieľke sa neradí len kvalitný matrac a zavinovačka ale aj ochranný mantinel.

Do popredia sa čoraz viac dostávajú moderné doplnky do postieľky, ktoré uľahčujú život mamičkám, bábätkám a zabezpečujú im opravdivú bezpečnosť. Medzi ne patrí aj ochranný mantinel, ktorý často  vidíme v postieľkach. Na čo slúži a aký je jeho význam? Bezpečnosť dieťatka je na prvom mieste a všetci rodičia jej kladú najväčší význam. Mantinel do postieľky patrí medzi doplnky, ktoré sa starajú o bezpečnosť bábätka počas noci ale aj cez deň.

Ide o špeciálnu látku (zväčša sa jedná o bavlnu), ktorá je vyplnená mäkkou náplňou. Takto príjemný materiál nájdete v obchodoch najmä v tvare obdĺžnika. Mantinel je prešívaný tak, aby sa ľahko pomocou šnúrok upevnil po obvode postieľky buď celom, alebo polovičnom. Po pripevnení vyzerajú steny postieľok ako mäkký mantinel. Farebný doplnok tak vytvorí útulné miesto v postieľke.

Mantinel chráni dieťatko cez deň aj v noci

Medzi hlavné funkcie mantinelu patrí bezpečnosť. Ochranný mantinel chráni dieťatko pred udretím hlavičky či strčením ručičky medzi tyče. Dieťatko postupom času rastie a je viac aktívnejšie, preto by mohlo k udretiu dôjsť rýchlo. Ďalšou výhodou mantinelu je, že chráni dieťatko pred prievanom. Vďaka tomu, že bude mantinel pripevnený v postieľke najmä na strane, kde sa nachádza hlavička, je dôležité že vytvorí akúsi bariéru pred prievanom. Dieťatko sa tak bude cítiť bezpečne a útulnejšie.

Mantinel zabráni aj vypadnutiu cumlíka či hračky z postieľky. Pokiaľ sa rozhodnete pre mantinel, zmerajte si dĺžku postieľky a rozhodnite sa či chcete mať mantinel pripevnený po celom obvode postieľky, alebo do jej polovice. Predajcovia ponúkajú mantinely do postieľok 140 x 70 cm a 120 x 60 cm.

Po rozmere môžete prejsť k dizajnu a materiálu mantinelu. Existuje veľké množstvo farieb a vzorov, ktoré budú zdobiť postieľku vášho bábätka. Mantinely sa vyrábajú hlavne v detských vzoroch buď v pastelových alebo výraznejších farbách. Mantinel môžete zladiť k výbave do postieľky, alebo ho jednoducho farebne odlíšite.