Obrátený pomarančový koláč, čo sa pripraví skoro sám

Citrusy sú práve teraz plné chuti a vitamínov. Môžete z nich pripraviť skvelý fresh, zjesť ich len tak, alebo z nich pripraviť úžasný obrátený koláč. Kombinácia výraznej, sviežej chuti pomarančov sa dokonale snúbi s karamelizovanými tónmi sirupu. A čo je najlepšie: s naším receptom si tento efektný dezert môžete pripraviť, aj keď nie ste práve predurčení na život v kuchyni. Budete prekvapení, že koláč sa prakticky pripraví sám, bude dokonale vláčny a plný pikantných chutí.

Pomaranče a iné citrusové plody vo všeobecnosti nie sú vhodné na pečené dezerty. Počas pečenia majú totiž tendenciu vysychať. Bola by však škoda ich nepoužiť, pretože majú naozaj sviežu, jedinečnú chuť. Stačí použiť francúzsky trik a koláč obrátiť. Namiesto toho, aby ste ovocie položili na vrch ako pri tradičnom koláči, schováte ho dolu a necháte poriadne vykúpať vo vrstve sirupu, ktorý počas pečenia skaramelizuje a odmení vás nadpozemskou chuťou. Dokonalé manželstvo z rozumu! A ako na to?

Ingrediencie na 8 – 12 porcií:

 • 4 – 5 pomarančov
 • 250 g práškového cukru
 • 2 lyžice pomarančového džúsu
 • 155 g múky
 • 80 g krupice
 • 2 lyžičky prášku do pečiva
 • ½ lyžičky soli
 • 3 veľké vajcia
 • 210 g olivového oleja
 • 3 lyžice pomarančového likéru Cointreau
 • 1 polievková lyžica pomarančovej kôry

Postup:

 1. Predhrejte rúru na 200 °C. Veľkú tortovú formu s priemerom asi 24 – 25 cm vymažte olejom a dno vyložte papierom na pečenie.
 2. Pomaranče dobre umyte a zo strednej časti nakrájajte tenké plátky, z ktorých odstráňte kôru aj bielu dužinu. Zo zvyšných častí pomarančov nastrúhajte kôru a vytlačte z nich šťavu.
 3. Do 60 g práškového cukru pridajte 2 lyžice pomarančovej šťavy a zmes dobre premiešajte. Nalejte ju na dno pripravenej formy na pečenie a rovnomerne rozotrite. Do cukrovej zmesi úhľadne poukladajte plátky pomaranča tak, aby pokryli celé dno formy.
 4. Do misky preosejte 155 g múky, 80 g krupice, 2 lyžičky prášku do pečiva a ½ lyžičky soli. Premiešajte.
 5. Do misy robota dajte 190 g práškového cukru, rozklepnite 3 vajcia a šľahacím hákom vyšľahajte do peny. Bude to trvať asi 5 – 7 minút a že je všetko hotové spoznáte vtedy, keď sa zmes udrží na šľahači a vytvorí malé, pevné, šľahačke podobné špičky.
 6. Za stáleho šľahania prilievajte olivový olej. Potom pridajte 3 lyžice pomarančového likéru Cointreau, 1 polievkovú lyžicu pomarančovej kôry a ¼ lyžičky pomarančového extraktu. Premiešajte.
 7. Teraz do robota postupne pridajte všetky sypké prísady, ktoré ste si pripravili do misky, a opäť dôkladne premiešajte.
 8. Cesto nalejte do tortovej formy na plátky pomaranča. Vložte formu do rúry a znížte teplotu na 180 °C. Koláč pečte 35 – 45 minút.
 9. Nechajte vychladnúť na izbovú teplotu. Potom formu prikryte tanierom, jemne ňou poklepte o stôl, aby sa koláč uvoľnil, a opatrne a rýchlo ho otočte. Koláč nakrájajte na plátky a podávajte.Obrátený pomarančový koláč, čo sa pripraví skoro sám

Na to, aby sa to zvládlo takmer samo, by bol potrebný naozaj univerzálny pomocník. Ako napríklad všestranný kuchynský robot Gorenje MMC1500AL v robustnom dizajne s kovovým hliníkovým krytom, silným motorom s výkonom 1500 W a bohatým príslušenstvom. Zvládne šľahanie, miešanie alebo miesenie cesta, ako aj výrobu domácich cestovín alebo cukroviniek. Ale aj mletie mäsa alebo prípravu zdravých smoothies. Robot má veľkú nádobu s objemom 4,5 l z nehrdzavejúcej ocele vhodnú do umývačky riadu. K príslušenstvu patrí mlynček na mäso s dvoma diskami z nehrdzavejúcej ocele, päť nástavcov na výrobu domácich cestovín a mixér. Je možné dokúpiť aj ďalšie príslušenstvo: napríklad hák na cesto, šľahaciu metlu, plochý šľahač a flexi šľahač, ďalšie nástavce na cestoviny a cukrovinky, nástavec na lisovanie šťavy, nástavec na plnenie domácich klobás, disky na krájanie a strúhanie atď. Nádoba je vhodná do umývačky riadu. Odporúčaná cena je 355 EUR.

Viac informácií: https://sk.gorenje.com/