Gorenje JC4800VWY
Gorenje JC4800VWY

Očisty šťavami sú skvelým spôsobom, ako znova naštartovať telo a dať tráviacemu systému pauzu – najmä po Vianociach.  Vedeli ste, že vaše telo môže zo šťavy získanej odšťavovaním prijať viac živín, ako keby ste ovocie alebo zeleninu zjedli vcelku? Očista organizmu pomocou čerstvých štiav preto môže byť tým najlepším spôsobom, ako si v novom roku zlepšiť zdravie a navodiť pohodu.

Je očista šťavami naozaj zdravá?

Ideálne je spracovávať organické ovocie a zeleninu, ktoré nie sú zaťažené škodlivými látkami a predstavujú najlepší spôsob, ako dodať telu dennú dávku vitamínov a minerálov. A je tu ešte jedno kúzlo: pitím čerstvých štiav sa do tela rýchlejšie vstrebáva veľké množstvo hodnotných látok, vitamínov, minerálov a enzýmov.

Zaradením organických štiav do svojho jedálnička rýchlo zvýšite hladinu energie v tele bez toho, aby ste zaťažovali svoj tráviaci systém. A to je presne to, čo vaše telo potrebuje, aby bolo svieže, plné energie a zdravé. Ak vydržíte, zbavíte sa aj nahromadených toxínov a znížite chuť na jedlo – a možno dokonca schudnete.

Ako vykonať očistu šťavami?

Nie je to vôbec zložité. Ideálnym spôsobom zimného detoxu, ktorý dodá vášmu telu cenné živiny, je trojdňová očista šťavami. Nakúpte si sezónne čerstvé ovocie a zeleninu – napríklad jablká, zeler, mrkvu, pomaranče, kapustu, cviklu, uhorky a všetko, čo máte radi a chcete odšťavovať. Na to však budete potrebovať pomocníka.

Aký typ odšťavovača si zaobstarať?

Skôr ako si začnete vyberať správny odšťavovač, mali by ste vedieť, že existujú dva základné typy: odstredivý a šnekový. Odstredivý odšťavovač je veľmi rýchly; funguje tak, že pomocou nožov rozrušuje steny buniek, aby sa z nich uvoľnila šťava. Vytvára však teplo, ktoré nie je vhodné pre vitamíny.

Naproti tomu šnekový odšťavovač potrebuje svoj čas. Pracuje však šetrnejšie k plodom, ktoré nezahrieva; výživová hodnota nápoja je preto vyššia a chuť výsledného nápoja lahodnejšia a jemnejšia. Skvelý je napríklad odšťavovač Gorenje JC4800VWY, s ktorým SA TO vlastne urobí samo. A ako to celé funguje?

„Princíp spočíva v pomalom lisovaní ovocia a zeleniny pomocou špeciálnej špirálovej súpravy nazývanej závitovka alebo tiež šnek, a to bez trenia a zahrievania. Šťava si tak zachováva cenné vitamíny, minerály a enzýmy a zachováva si sviežu a prirodzenú farbu. Úroveň extrakcie dosahuje až 90 %. Okrem toho, keďže sa šťava nemieša so vzduchom, nedochádza k nežiaducej oxidácii ani tvorbe peny. Šťava preto vydrží dlhšie a možno ju pripraviť do zásoby – hoci najlepšie je vychutnať si ju ihneď, keď je obsah vitamínov najvyšší,“ radí Jana Neuszerová, odborníčka Gorenje.

Extra veľká plniaca trubica s priemerom 75 mm pojme veľké kusy ovocia; väčšinu plodov nemusíte ani krájať na menšie kúsky v prípade, že sa nejaký kúsok zasekne, stačí použiť spätný chod.

Takže už žiadne výhovorky – chutnú a zdravú šťavu alebo hustejšie pyré s množstvom vlákniny a ďalších cenných látok si môžete dopriať rýchlo a jednoducho stlačením jediného tlačidla. A ani čistenie nezaberie veľa času – po použití stačí odšťavovač rozobrať a všetky časti umyť pod vlažnou vodou. Sitko je potrebné čistiť priloženou kefkou.

Produktový tip: Šnekový odšťavovač Gorenje JC4800VWY

Výkonný a zároveň tichý šnekový odšťavovač Gorenje JC4800VWY dokáže pripraviť až 0,6 l lahodnej šťavy z tvrdého i mäkkého ovocia a zeleniny. Závitovka jemne melie ovocie a zeleninu rýchlosťou len 80 otáčok za minútu, pričom oddelí získanú šťavu a dužinu. Požadované množstvo dužiny, a teda aj hustotu nápoja, možno pohodlne nastaviť pomocou páky. Všetky zložky vylisovanej šťavy sa automaticky filtrujú cez jemné sitko. Spracované suroviny sa nezahrievajú, a preto šťava získaná touto technikou obsahuje cenné vitamíny, enzýmy a minerálne látky a má veľmi jemnú chuť. Spotrebič je dokonale stabilný vďaka gumovým nožičkám. Jeho cena je 125 EUR.

 

Viac informácií: sk.gorenje.com