Mať doma perfektné dvere je nesmierne dôležité. Dokážu zlepšiť celkový vzhľad celej nehnuteľnosti, zvýšiť jej energetickú efektivitu aj hodnotu. Chcite také dvere, na ktoré budete hrdí. Dnešná ponuka exteriérových dverí je skutočne široká, dokonca až tak, že nebudete vedieť, ktoré si nakoniec vybrať. Zahoďte obavy za hlavu, na pomoc vám prichádza niekoľko dobrých tipov ako dvere vybrať, aby ste našli také, ktoré budú pre váš domov dokonalé.

KEDY JE NAČASE DVERE VYMENIŤ?

V prvom rade potrebujete zistiť, či už nadišiel čas vymeniť vaše vchodové, terasové či balkónové dvere. Znaky opotrebenia ako škrabance, praskliny, deformácie odhalíte vizuálnou kontrolou dverí z vnútornej a vonkajšej strany. Potrebujete zistiť, či je stav dverí natoľko zlý, že budete potrebovať nové. Treba tiež overiť, či dvere dostatočne tesnia. Jednoduchý test pomocou plameňa sviečky vám ukáže, či cez dvere nepreťahuje. So zapálenou sviečkou pomaly obíďte tesne popri obvode celé dvere a ak sa plameň začne  chvieť, dvere netesnia – v zime vám uniká teplo z domu von, v lete vniká horúci vzduch dnu. Dvere sú energeticky veľmi neefektívne a prichádzate tak každoročne o svoje peniaze. Nové energeticky účinné dvere vám ušetria náklady a váš domov bude počas celého roka oveľa pohodlnejší.

SPRAVTE VSTUPNÝMI DVERAMI DOBRÝ DOJEM

Prvá vec, ktorú si vy a vaši hostia pri príchode k vám všimnú sú vchodové dvere. Sú tiež poslednou vecou, ktorú uvidia, keď budú odchádzať. Príťažlivými dverami spravíte skvelý prvý dojem a zároveň peknú spomienku. Hľadanie dverí vašich snov začína nájdením správneho materiálu, z ktorých budú vyrobené. Práve materiál robí veľký rozdiel a každý jeden disponuje rôznymi vlastnosťami. Drevené dvere sú najtradičnejšie, hliníkové dvere sú znakom elegancie a luxusu, plastové dvere sú najpraktickejšie a cenovo najdostupnejšie.

NEZABÚDAJTE ANI NA BALKÓNOVÉ A TERASOVÉ DVERE

Vchodové dvere nie sú jedinými exteriérovými dverami u vás doma. Balkónové dvere používame denne a terasové dvere sú bránou na váš dvor či terasu. Týmito dverami dokážete výrazne ovplyvniť vzhľad nielen exteriéru, ale aj interiéru. K najobľúbenejším balkónovým dverám patria posuvné dvere, ktoré prepúšťajú dnu množstvo denného svetla a slúžia aj na vetranie. Keďže sa otvárajú posunutím presklených dverí popri presklenej stene, sú ideálne aj do menších priestorov. Vďaka modernému otváraciemu mechanizmu sa veľmi jednoducho otvárajú a zatvárajú. Ďalším typom sú balkónové dvere otváravé, ktoré dodajú priestoru dynamiku. Krídlo dverí je zavesené na pántoch a môže sa otvárať smerom dovnútra alebo von. Ak to priestor umožňuje, francúzske dvere sa stanú dizajnovým stredobodom miestnosti. Maximalizujú veľkosť balkónového prechodu a vybrať si môžete z pestrej palety farieb a vzorov.

NA ZÁVER

Už viete ako si vybrať nové dvere do exteriéru vášho domova. Celá výmena alebo osadenie nových nie je jednoduchá úloha, ale stojí za to. Odmenou pre vás budú bezpečné, odolné, energeticky efektívne dvere, ktoré budú vypovedať aj čo to o vás samotných.