Zmrzlina, gelato alebo sorbet? Viete, v čom sa líšia?
Zmrzlina, gelato alebo sorbet? Viete, v čom sa líšia?

Základom kvalitnej mrazenej pochúťky sú čerstvé suroviny, nie práškové zmesi. A dlhé, dlhé miešanie, na konci ktorého vás čaká hladká, viac či menej nadýchaná chladivá dobrota. Záleží na tom, či chcete pripraviť zmrzlinu alebo gelato. Viete, v čom sa líšia? A čo je to sorbet alebo šerbet?

Každý, kto ochutnal pravé talianske gelato alebo poctivú, v malom množstve vyrábanú zmrzlinu, vie, že rozdiel oproti tej z obchodu je obrovský. A tak sa môže ľahko stať, že zatúžite vyskúšať si výrobu niektorého z mrazených dezertov doma. Zapojíte fantáziu, budete vedieť, čo je vo vnútri, a budete si ju môcť navyše vyrobiť kedykoľvek budete mať so svojimi deťmi a ich kamarátmi chuť. A nemusí zostať len pri zmrzline alebo gelate. Môžete sa pustiť aj do sorbetu alebo šerbetu.

Zmrzlina alebo gelato?

Základom naozaj dobrej zmrzliny a gelata je mlieko, smotana a cukor, ktoré sa ďalej ochucujú ovocím, ovocnými šťavami, orechovou alebo vanilkovou pastou, čokoládou, sladkým a slaným karamelom, alkoholom, macerátmi a ďalšími ingredienciami podľa chuti.

Okrem toho sa do zmrzliny pridávajú aj vaječné žĺtky, ktoré sa (ak sa vyrábajú naozaj ručne) vyšľahajú s cukrom do nadýchanej peny podobne ako základ na trené cesto. Ďalší významný rozdiel je v obsahu tuku. Kým gelato obsahuje približne 4 % tuku, zmrzlina je oveľa tučnejšia – obsah tuku začína kvôli väčšiemu množstvu smotany na 10 % a dosahuje až 25 %.

Ďalší rozdiel je v spôsobe prípravy. Do zmrzliny sa zašľaháva oveľa viac vzduchu – 50 % alebo viac, takže je nadýchanejšia. Naopak, gelato s maximálne 25 % vzduchových bublín je hutnejšie, krémovejšie a plastickejšie.

Líšia sa však aj teplotou. Gelato sa chladí len na teplotu -12 °C až -14 °C. Podáva sa menej vychladené ako zmrzlina a pre organizmus, ústa a ďasná nepredstavuje taký výrazný teplotný šok. Dá sa naberať špachtľou. Naopak, na zmrzlinu, ktorá si vyžaduje teplotu aspoň -18 °C, budete potrebovať masívnu kovovú naberačku.

Sorbet a šerbet

To, čo odlišuje predchádzajúce mrazené pochúťky od sorbetu, je absencia mlieka, smotany alebo žĺtkov. Sorbet sa vyrába z ovocia, vody, cukru a ochucujúcich alebo aromatických zložiek. Preto je vhodný aj pre vegánov alebo tých, ktorí nemôžu konzumovať mliečne výrobky.

Naproti tomu šerbet je sorbet, ktorý obsahuje malé množstvo pridaného mlieka alebo smotany a zvyčajne má 1 – 3 % tuku. Pri vyššom obsahu tuku je to už gelato alebo zmrzlina. Šerbet môže obsahovať aj vaječné bielky ako zahusťovadlo.

Ako na domácu výrobu

Okrem kuchynského robota alebo mixéra, ktorý vám uľahčí prípravu hmoty na mrazené dobroty, budete potrebovať aj pomocníka na chladenie.  Na trhu sa môžete stretnúť s výrobníkmi, ktoré vyžadujú predchádzajúce mrazenie, a to aj 24 hodín; počítajte ešte s ďalším časom na zmrazenie hotovej zmrzliny.

Alternatívou sú kompaktné prístroje, ktoré budú zmrzlinovú hmotu samy miešať a zároveň mraziť, takže už za hodinu si budete môcť vychutnať domácu zmrzlinu, gelato, sorbet či šerbet alebo aj mrazený jogurt s tou správnou konzistenciou a teplotou. Presne to ponúka napríklad zmrzlinovač Gorenje ICM10W s veľkou litrovou nádobou a výkonným kompresorom s tromi stupňami chladenia. Ovláda sa jednoducho elektronicky. Odporúčaná cena je 196 EUR.

 

Viac informácií: sk.gorenje.com