Domáce vinotéky svojím vzhľadom pripomínajú malé chladničky, ktoré umožňujú nastavenie teploty v niekoľkých zónach. Každé víno je potom správne uskladnené. Klasická chladnička sa na uskladnenie vína nehodí, pretože trpí otriasaním, častým otváraním a osvetľovaním. No špeciálne chladničky na víno sú vytýčené práve k dlhodobému a šetrnému skladovaniu bieleho a červeného vína.
Aké chladničky na víno existujú?
Každý druh vína sa uskladňuje v špecifickej teplote. V chladničke na víno s celistvou vnútornou teplotou sa fľaše skladujú tak, aby červené víno bolo hore a bielej dole, lebo červené víno strpí aj teplejší vzduch. Klimatizovaná domáci vinotéka je vhodná pre archiváciu jedného druhu vína. Stačí prostredníctvom displeja nastaviť jednu žiaducu teplotu a priestor sa vychladí.
Veľkej popularite sa teší temperované domáce vinotéky, ktoré disponujú dvoma zónami. V každej zóne sa dá nastaviť iná teplota v rozmedzí od 5 do 20 ° C (rozpätie teplôt záleží na značke vinotéky). Komfortným variantom sú viaczónové vinotéky, ktoré sú rozdelené na niekoľko samostatných priestorov s individuálnym nastavením teploty.
Dôležitým parametrom je okrem teploty aj vlhkosť vzduchu. Odporúčaná vlhkosť vzduchu je 60 až 75 %. Filter s aktívnym uhlíkom zabraňuje prenikaniu nevítaných mikroorganizmov do priestoru chladničky na víno.
Na čo si dať pri výbere pozor?
Aby vám chladnička na víno vyhovovala vo všetkých ohľadoch, mali by ste sa zamerať na spotrebu elektrickej energie, hlučnosť, objem prístroja a kapacitu fliaš. Niektoré chladničky na víno umožňujú nastavenie výšky a sklonu políc.
K dostaniu sú domáce vinotéky samostatne stojace aj vstavané. Záleží, aký variant sa bude hodiť do vašej kuchyne.
Cena domácej vinotéky
Cena sa odvíja predovšetkým od veľkosti hypotéky a počtu zón. Obyčajné chladiace boxy sú k dostaniu za 100 €. Ak chcete priestrannejšiu vinotéku s vyššou kapacitou pre uskladnenie rôzneho vína, počítajte s cenou až okolo 1 000 €.