Orlando, Florida, USA downtown city skyline from Eola Park.

Voľakedy veľký sen, dnes bežná prax… Spojené štáty americké predstavujú však stále chuť po objavovaní neznámeho, ako aj výpravu za lepším životom či dobrodružstvom. V Amerike je predsa dovolené všetko, a preto sa stáva cestovanie po nej atraktívnejšie ako výlety po čoraz homogénnejšej Európe. Úkony, ktoré treba vykonať pred samotnou cestou sa postupne zredukovali na dve základné povinnosti. Treba si zadovážiť spiatočnú letenku (prípadne iný druh cestovného lístka, napr. lodný) a v predstihu vyplniť adekvátny ESTA formulár. Ten je možné vypísať len online a systém, cez ktorý sa to robí, má na starosti Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky. Keďže Slovensko patrí medzi krajiny, ktoré nemajú vízovú povinnosť, USA víza si na bežnú návštevu určite vybavovať nemusíte. Stačí si všetky „papierovačky“ vybaviť cez internet. Potom už môžete pohodlne vycestovať a sústrediť sa na zážitok z novej krajiny…

Ako to vyzerá v praxi

Predstavme si situáciu, že študent chce ísť na populárny krátkodobý „work and travel“ pobyt do USA počas prázdnin. Ešte nedávno si potreboval v dostatočnom predstihu vybaviť víza do Ameriky, rôzne povolenia, letenky, preukázať, že tam má prácu a kde bývať, ako aj mnoho ďalších vyčerpávajúcich byrokratických záležitostí. V súčasnosti je situácia iná. Pochopiteľne, Američania si bez overenia nikoho do krajiny len tak nepustia, preto je aj dôležité pri vyplňovaní všetkých formulárov dbať na pravdivosť údajov a nič nezatajovať. V prípade nepravdivých údajov Vám smú zamestnanci na letiskách znemožniť vstup do krajiny. Staré povinnosti však už, našťastie, neplatia. Pokiaľ sa teda chystáte do USA vycestovať na menej ako 90 dní, a to nielen na poznávací pobyt, ale dokonca aj na krátku pracovnú cestu, stačí sa pozrieť na požiadavky ESTA USA a zarezervovať si letenku. Je tiež potrebné mať platný biometrický pas a dovolenka USA sa môže začať. ESTA povolenie je platné dva roky od schválenia, resp. do konca platnosti pasu.

Vstup do krajiny

Platné ESTA povolenia ale nezaručuje, že Vás do krajiny aj skutočne pustia. Po príchode musíte ešte prejsť colnou kontrolou. Aj keď zriedkavo (v prípade nejasností alebo porušenia pravidiel), no predsa Vám môže byť zakázaný vstup do USA. Aj keď turistické víza do USA nahradil ESTA formulár, je veľmi dôležité, aby ste spĺňali všetky požiadavky cieľovej krajiny. Musíte sa preukázať, okrem cestovných dokladov a vyplneného formulára, aj spiatočnou letenkou, ktorej platnosť nekončí v susedstve krajiny (výnimkou je len prípad, ak tam máte trvalý pobyt). V prípade nejasností a potreby asistencie oslovte priamo profesionálnu agentúru ESTA VISA. Okrem poskytovania služieb v oblasti cestovania do USA garantuje agentúra aj vrátenie peňazí  v prípade, že Vám bude zamietnutá žiadosť o vstup do štátov. Poskytuje aj non-stop asistenciu, aktuálnu validáciu dát a rozsiahlu dokumentáciu v pdf formáte. Pokiaľ povolenie potrebujete získať expresne, k dispozícii máte rýchlu službu, ktorá všetko zabezpečí do 5 minút. Ako bonus poskytuje agentúra tiež cestovného sprievodcu veľvyslanectvom a konzulátom, prípadne rôzne cestovateľské tipy, ktoré pripravili americké letecké spoločnosti. Tieto informácie by Vám mali uľahčiť cestu do USA, stačí si už len vybrať cieľové mesto, vyplniť ESTA formulár a baliť kufre. 

Foto: © [SeanPavonePhoto] / Dollar Photo Club