Drevený nábytok v spálni je trendy, pôsobí totiž útulne a vyžaruje nielen príjemnú vôňu, ale aj teplo. Lenže o drevený nábytok sa musíte vedieť dobre postarať, inak sa vám tiež môže nepekne zdeformovať.

Čo sa týka dreveného nábytku, môžete si vybrať medzi plným masívom, čiastočným masívom a dekorom. Trendy sú tiež postele bez kovu a nábytok z borovicového dreva. Povieme vám, čím sa odlišujú jednotlivé druhy dreva a aká je najlepšia starostlivosť o nábytok do spálne z dreva.

V zásade platí, že drevo podporuje príjemnú klímu v miestnosti, vnáša do nej teplo a napomáha regulovať vlhkosť. Pretože spánkom trávite pomerne veľkú časť života, mali by ste pri vybavovaní spálne staviť na kvalitu a k tej drevo rozhodne patrí.

Výber druhu dreva je samozrejme tiež záležitosťou vkusu. Buk alebo dub sa vďaka svojej tvrdosti výborne hodí pre nábytok z plného masívu. Masívny nábytok je veľmi robustný a cení sa aj pre dlhú životnosť. Okrem toho je každý kus nábytku z masívu unikát: drevo je ako prírodný materiál vždy individuálne žilkované, štruktúrované, žiadny kus nie je ako iný.

Borovica šetrí srdce

Vďaka autentickému prírodnému vzhľadu a pôsobeniu proti toxickým látkam sa drevo z borovice limbovej už po stáročia používa ako materiál na nábytok do spálne. Vyrábajú sa z neho šatníkové skrine, postele i nočné stolíky. V posledných rokoch sa toto drevo veľa vracia do módy – nielen krásne vyzerá, ale aj úžasne vonia ako čerstvo spílený ihličnatý strom.

Zdravotné aspekty urobia z borovicového dreva špičku pre nábytok do spálne. V miestnosti vybavenej borovicovým drevom sa človek dokáže lepšie uvoľniť, telo i duša si rýchlejšie odpočinú, priemerná tepová frekvencia klesá, takže posteľ z borovicového dreva ušetrí vášmu srdcu asi hodinu práce, čo je cca 3 500 úderov každú noc. Okrem toho pobyt v priestore s borovicovým drevom znižuje citlivosť na počasie.

Deformáciám predídete vetraním

Každý druh dreva má svoje špecifické vlastnosti a nadchne niečím iným. Pri výbere druhu dreva sú rozhodujúce hlavne odolnosť a tvrdosť, dôležitý je samozrejme tiež vzhľad. Predovšetkým u mäkkých druhov dreva by ste mali spálňu pravidelne vetrať. To však nezaškodí nikdy. Tým zabránite tomu, že sa drevený nábytok po nejakej dobe začne trochu deformovať.

Druhy driev

Breza – breza má bielu až žltú farbu, rýchlo stmavne a drevo má spravidla len slabé žilkovanie. Jej obľuba spočíva v nízkej hmotnosti a vo vzhľade plnom ľahkosti.

Buk – bukové drevo je veľmi tvrdé a pevné. Jeho svetlo žltá až hnedá farba skvele odoláva svetlu. Vedľa smrekového a borovicového dreva sa jedná o najviac využívaný druh dreva pre nábytok do spálne.

Dub – žlté až hnedé dubové drevo sa vďaka svojej tvrdosti a pevnosti teší obľube pre spálňový nábytok. Má nižší sklon k deformácii a jeho typická kresba s výraznými letokruhmi pôsobí živo a autenticky.

Jaseň – jaseňové drevo sa hneď na prvý pohľad pozná svojou výraznou kresbou so zreteľnými letokruhmi. Svetlo sivé až žltobiele drevo je veľmi ťažké a tvrdé.

Borovica – borovica sa v našich zemepisných šírkach vyskytuje v hojnom zastúpení. Odtieň od bielo-žltej až po červeno-žltú časom trochu stmavne. Stredne ťažké ihličnaté drevo je mäkké a lacné.

Smrek – svetlé smrekové drevo je obzvlášť výhodné a navyše všestranne využiteľné. Ako domáci druh dreva sa nemusí prepravovať na dlhé vzdialenosti, a tak je svojím spôsobom ekologické. Je veľmi mäkké a pre nábytok do spálne sa dá využiť aj v neopracovanej podobe.

Javor – javorové drevo je druhovo rozmanité: horský javor je napríklad sfarbený do bielej a žltej, zatiaľ čo javor mliečny ide vo svojich farebných tónoch do červenej. Pri oboch druhoch sú výrazne viditeľné letokruhy. Javorové drevo patrí k stredne ťažkým druhom driev.

Jelša – jelšové drevo patrí medzi ľahké a mäkké drevá. Jeho štruktúra je homogénna s rovnými vláknami. Červeno-biele drevo môže byť bohaté na hrče a zaujme pekným vzhľadom.

Orech – svetlo hnedé až čiernohnedé orechové drevo má markantnú kresbu so širokými tmavými žilkami. Tak vzniká dojem autentickosti, živosti, ktorá vyniká nielen u masívneho nábytku, ale pri nábytku z dyhovaného dreva. Orechové drevo sa vyznačuje tvrdosťou a tvarovou stálosťou.

Starostlivosť o drevo

Podľa toho, či je váš drevený nábytok lakovaný, olejovaný alebo voskovaný, je tiež menej či viac citlivý na vlhkosť, prach a ďalšie vplyvy. Ako pravidelné čistenie nábytku z dreva stačí zotrieť prach suchou handričkou. Ak predsa len vezmete do ruky navlhčenú handričku, mali by ste vlhkosť z povrchu nábytku starostlivo zotrieť. Pre dôkladnejšiu starostlivosť máte na výber medzi olejom, lakom a voskom.

Olej

Drevný olej preniká hlboko do dreva, a tak povrch dlhodobo chráni pred vlhkosťou a nečistotami. Aj po ošetrení olejom sa drevo dá ľahko utierať a póry zostávajú otvorené, aby mohlo drevo dýchať. Olejované drevo sa málinko môže zmeniť vzhľadovo: po ošetrení vyzerá tmavšie a viac je vidieť žilkovanie. Práve tento efekt je jedným z cieľov ošetrenia dreva olejom, zvýrazní sa tak totiž krása dreva. Keby ste si tento efekt ale nepriali, existujú tiež oleje s bielym pigmentovaním, ktoré drevo opäť trochu zosvetlí.

Lak

Lak sa na drevenom nábytku chová ako neviditeľný film, ktorý neprepúšťa vodu. Povrch sa tak stane odolným. Podobný ako lak je glazúra: pekne sa vsiakne do dreva, bez toho, aby úplne uzavrela jeho póry. Na rozdiel od laku necháva glazúra opticky vyniknúť prírodnú kresbu dreva.

Vosk

Ďalšia možnosť, ako sa šetrne starať o drevo, predstavuje vosk – buď ako viskózny balzam, alebo v podobe tuhšej pasty. Vosk vráti drevu jeho perfektný lesk. Ale pozor: vosk nechráni pred škvrnami od vody! Namáhané časti nábytku by ste tak radšej mali ošetriť olejom alebo lakom.

Kto chce ponechať drevu jeho autentický prírodný vzhľad, mal by siahnuť po oleji. Kto má radšej hladké povrchy, tomu bude vyhovovať lak. Oleje a vosky majú tú výhodu, že sú prírodné a šetrné k životnému prostrediu, laky a lazúry presvedčia svojou dlhou životnosťou.