Keď idú ekonomiky ku dnu, cena zlata stúpa. To má unikátnu vlastnosť. Udržať hodnotu majetku bez ohľadu na ekonomický vývoj, politickú situáciu, menovú nestabilitu, či trebárs pandemickú situáciu.

Pamätáte si poučku, ktorú vám vtĺkal do hlavy váš finančný poradca, že zlato by malo byť v portfóliu zastúpené do 10 %? Tak na ňu rýchlo zabudnite. Všetko je inak a odborníci vám dnes odporučia do zlata uložiť až 90 % prostriedkov. Všetci totiž zlatu veria. Svoju dobrú povesť potvrdilo behom prvej vlny koronavírusovej pandémie. Na rozdiel od akcií nesklamalo. Ukázalo silu aj v porovnaní s nehnuteľnosťami, ktoré už taktiež „prestali fungovať“.

Cena zlata prudko rástla. Dvakrát prekonalo zlato svoju historickú hodnotu. Nie je preto teraz na nákup drahé? Nie. Predpokladá sa totiž ďalší nárast ceny zlata. Jednak kvôli situácii spojenej s COVID-19, ale tiež preto, že sa blíži vyťaženie súčasných ložísk zlata. Preto podľa odborníkov môže cena zlata vyrásť do 10 rokov na dvojnásobok oproti súčasnému stavu.

Zlato má silnú konkurenčnú výhodu

Iba pri nákupe zlatých zliatkov sa totiž vyhnete platbe DPH. Zaplatíte ju pritom pri nákupe iných drahých kovov (striebra, platiny aj paládia), taktiež pri nákupe diamantov, obrazov a iného umenia, či pri nákupe starožitností.

Chcete kúpiť investičné zlato?

Predáva ho špecializovaná bratislavská predajňa mincovne na Dunajskej ulici 68. Tu vám poradia s výberom investičných zlatých zliatkov aj investičných zlatých mincí, čo sú jediné dve podoby investičného zlata. Nakúpiť investičné zlato však môžete aj online v e-shope obchodu Slovenske-mince.cz a nechať si ho poslať poistenou zásielkou až domov.

„Zlaté mince a zlaté zliatky určené na bezpečné investície do tohto drahého kovu predávame priamo v Bratislave viac ako 9 rokov,“ informuje Soňa Klempová, vedúca predajne. „Za toto obdobie sme si získali dôveru 15 000 zákazníkov, ktorí si u nás pravidelne dopĺňajú svoje súkromné zlaté rezervy. Zlato dovážame priamo zo zahraničia, od dcérskej spoločnosti rakúskej centrálnej banky. Klienti tak majú istotu pôvodu a rýdzosti.“

Zlaté tehličky so slovenským pôvodom skutočne nezoženiete. Mincovňa Kremnica investičné zlato v podobe zlatých zliatkov nevyrába. Nekúpite ho ani v Národnej banke Slovenska (NBS). Preto sa u nás predávajú zlaté zliatky z prestížnych švajčiarskych rafinérií. Zlaté investičné mince hlavne z Rakúska, z Kanady a z Austrálie.