Milujete hudbu a aktívne sa jej venujete? Dokonca viete hrať na hudobný nástroj? Tento článok je učený práve vám.

Určite viete, že každá skladba potrebuje vhodný podklad, ktorý tvoria basy. Ich tvorbu nemajú na starosti len vhodné bicie pre hudobníkov, ale aj basgitary. Viete si však vybrať tú správnu?

cort-actionbass-v-bkRozhodujúca je cena

Azda najdôležitejšie je stanoviť si rozpočet. V prípade, že ste v hre na basu len začiatočník, na výučbu vám bohato postačí lacnejšia gitara, na ktorú si musíte vyčleniť sumu okolo 200 eur. Ak však hráte na basgitare profesionálnejšie a aj v kapele, je vhodnejšie zainvestovať do kvalitnejšieho, a teda drahšieho zariadenia. Jeho cena je prakticky bez limitu, a preto si určite, koľko viete do gitary investovať a následne vyberte konkrétny model v danej cenovej hladine.

Kupujem gitaru pre dieťa alebo dospelého?

Je jasné, že neexistuje univerzálna basgitara pre každého. Každá má iné vybavenie, iné usporiadanie jej základných súčastí a aj iné rozmery. A aj tie sú dôležité. Preto si vždy všímajte, či je daný model menší, a teda určený do detských rúk, alebo je gitara v plnej veľkosti a vhodná pre dospelého hráča.

Koľko strún má mať moja basgitara?

Na trhu sú dostupné basgitary v prevedení so štyrmi alebo piatimi strunami. Pre začiatočníkov sú vhodnejšie tzv. štvorstrunovky, na ktorých sa hra lepšie učí a zároveň sa pohodlnejšie držia v ruke, keďže majú menší krk. Nemusíte sa však báť, že jedna struna zníži kvalitu gitary a pôžitok z hry na nej. Kvalitná gitara so 4 strunami je totiž plnohodnotným a univerzálne využiteľným hudobným nástrojom. „Päťstrunovky“ majú širší rozsah, a preto si hra na nich vyžaduje prax. Preto sú odporúčané pre profesionálnych hráčov.

Zhrnutie a doplnenie na záver:

· Vždy si kupujte tú najlepšiu gitaru, akú si môžete dovoliť

· Ak ste mládežník, prípadne máte menší rozsah rúk, preferujte menšie gitary s menšou menzúrou

· Na jednoduché hranie zvoľte gitaru so štyrmi strunami

· Ak s hrou začínate, odporúčame vám jednoduchšie modely bez zbytočne veľkého množstva gombíkov, čím sa môžete plne sústrediť na základné akordy

· Basgitaru vyberajte aj podľa toho, ako vyzerá. Musí vás totiž bezpodmienečne reprezentovať a odzrkadľovať váš osobitý štýl