V súčasnej dobe je veľmi skloňovanou témou rádiové oplotenie, ktoré má v laickej i odbornej verejnosti svojich priaznivcov a odporcov. No kynológovia rádiové oplotenie odporúčajú, pretože zabraňuje nežiadanému úteku psa. Špecifický druh oplotenia, ktorého princíp si vysvetlíme o pár riadkov nižšie, nachádza uplatnenie ako na otvorených priestranstvách, tak aj na záhradách s okrasnými záhonmi.

Oplotenie sa skladá z niekoľkých základných častí, a to konkrétne z generátora impulzov, napájacieho adaptéra pre generátor, elektronického obojku a drôtu rôzne dĺžky. Práve s drôtom vymedzíte priestor, v ktorom sa bude môcť chlpáč pohybovať. Elektronický obojok vysiela varujúce impulzy v okamihu, keď sa pes priblíži k danej hranici. A pes, pretože je chytré zviera, pochopí, že sa má vrátiť na svoje miesto.

S drôtom môžete vyhradiť priestor v sadu, ktorý nemáte oplotený klasickým pletivom. Uistíte sa tak, že vám pes neutečie za zajacom či srnkou. Ale aj s drôtom ohraničíte miesto na záhrade, čím docielite toho, aby sa pes vyhol okrasným záhonom či záhonom so zeleninou.

Kde kúpiť rádiové oplotenie?

Aktuálne rádiové oplotenie pre psov ponúkajú špecializované internetové obchody, medzi ktoré v slovenských vodách patrí elektronickeobojky.sk. Internetová predajňa sa vyznačuje pestrým produktovým portfóliom, ktoré zahŕňa rádiové oplotenie všetkého druhu. Odlišnosti sú nielen v cenách, ale aj vo funkciách.

Najlacnejší elektronický ohradník má maximálnu dĺžku drôtu 600 metrov a nie je vodotesný. Umožňuje vydávať zvuk a elektrické impulzy. Takýto ohradník vyjde na necelých 75 eur. Kým drahšie varianty, u ktorých už zaplatíte necelých 200 eur, majú maximálnu dĺžku drôtu až 2 000 metrov a sú vodotesné. Dávajte si pozor aj na to, pre koľko psov je oplotenie vhodné.

Z bohatej ponuky si vyberie ak človek, ktorý preferuje nízku cenu, tak aj náročný zákazník, ktorý si potrpí na užitočných funkciách.