Pracovné rukavice: viete si vybrať tie správne?

Všeobecne panuje názor, že vždy sa dá nájsť niečo, čo sa vám dokonale hodí. Ale nájsť  dokonalú rukavicu, ktorá vám sadne a zároveň bude vyhovovať vašim preferenciám a potrebám, nie je až také jednoduché.

Viete, ako si vybrať tie správne ochranné rukavice? Začína sa pri určení účelu použitia:

POUŽITIE

Najideálnejšie rukavice pre jedného človeka nemusia v zásade znamenať najlepšie riešenie pre iného. Ochranné odevy vrátane rukavíc sú rozdielne pre rôzne typy práce. Napríklad, pri práci s chemikáliami sú potrebné rôzne typy ochrany, závisiac od rôznych druhov chemikálií. Prišiel teda čas zamyslieť sa nad tým, aký materiál pre aké využitie je tým najvhodnejším.

MATERIÁL

Pri jednorazových vyšetrovacích rukaviciach výrobcovia používajú tri druhy materiálu. Takéto rukavice môžu byť vyrobené z LATEXU, NITRYLU a VINYLU.
Latexové rukavice sú vyrobené z prírodnej gumy, sú extrémne pružné a nosia sa veľmi pohodlne. Niekedy ale môžu prírodné proteíny vyvolať alergiu a spôsobiť kožnú reakciu. Aby ste predišli týmto reakciám, prichádza alternatíva v podobe rukavíc vyrobených z nitrilu.
Nitrilové rukavice sú vyrobené zo syntetického materiálu bez akýchkoľvek dráždivých látok, a teda nevyvolávajú žiadne podráždenia kože alebo alergické reakcie. Poskytujú dokonalú ochranu pred vírusmi, majú vysokú pevnosť v ťahu a vyššiu odolnosť voči chemickým látkam, olejom a rôznym rozpúšťadlám či kyselinám. Sú vhodné ako ochrana rúk aj pre ľudí s extrémne citlivou pokožkou.
Vinylové rukavice predstavujú ekonomickú alternatívu v prípade, že mechanická a chemická bariéra ochrany nie sú až tak dôležité.

Keď si vyberiete ideálny materiál, zamyslite sa nad tým, akú štruktúru, citlivosť úchopu a veľkosť potrebujete, aby vám rukavice slúžili čo najlepšie a poskytovali vám nie len komfort, ale hlavne aj ochranu.

VEĽKOSŤ RUKAVICE a CITLIVOSŤ ÚCHOPU

Vyšetrovacie rukavice sú väčšinou obojruké. Chirurgické rukavice sú anatomicky tvarované, čo vedie k väčšiemu komfortu pri dlhšom nosení.

VNÚTORNÁ ÚPRAVA RUKAVÍC

Ako ďalší parameter pri jednorazových rukaviciach je možné uviesť vnútornú úpravu. Ak sú rukavice z vnútornej strany pudrované, ľahšie sa navliekajú a sú vhodné pre citlivejšie ruky.

Ako piaty aspekt výberu pre ideálne rukavice je nemenej dôležitá farba.

FARBA

Nitrilové rukavice sa vyrábajú v mnohých farebných prevedeniach. Je to tak z dôvodu, že farebné rozlíšenie rukavíc vám pomôže predísť kontaminácii naprieč rôznymi pracovnými oddeleniami. Prípadne, ak potrebujete aby bola rukavica viditeľná, alebo napríklad aby boli rozlíšené latexové a nelatexové rukavice. Preto je najčastejšie možné vidieť u lekára pri vyšetrovaní fialové rukavice, u zubára zelené a v testovacích staniciach modré rukavice.

Veríme, že týchto 5 krokov vám uľahčí a pomôže vybrať tie pravé, vhodné ochranné rukavice.