Aloe vera gél a jeho kozmetické účinky

Za svoje účinky vďačí aloe vera práve tekutine, ktorá sa ukrýva vo vnútri listov. Nie každý však vie, že listy obsahujú dva druhy tekutiny, z ktorých každý má iné vlastnosti a schopnosti.

Pri povrchovom narezaní listu vyteká zelenožltá miazga, ktorá obsahuje aloín, ktorý má silne laxatívny účinok. Táto šťava sa sama osebe prakticky nevyužíva a pri spracovaní gélov sa oddeľuje.

Oveľa zaujímavejšie je pre nás gél, ktorý sa nachádza uprostred listov. Táto rôsolovitá miazga je tým pravým tekutým zlatom, pre ktoré je aloe vera tak cenná a obľúbená po tisíce rokov. Prípravky z tejto šťavy sa používajú vnútorne, na pitie, ale aj zvonka. Teraz sa dozviete, aké sú najvýznamnejšie vonkajšie účinky tejto rastliny, a možno zistíte, že môže byť nápomocná aj vám.

Kozmetické účinky

Tie sú známe už dávno. Aloe vera gél môžete použiť tak, že si ním budete potierať vlasové korienky ale aj vlasy. Odmenou vám bude zlepšená kvalita vlasov, ich väčšia pevnosť a lesk. Pri potieraní na tvár a krk zistíte, že koža je hladučká a vymizli aj drobné vrásky, a  aloe pomohla aj proti akné. Ak máte problémy s lámaním alebo štiepením nechtov, aj tu vám môže gél z aloe pomôcť.
Chcete sa zbaviť drobných jazvičiek a vád pleti? Aloe vera napomáha hojeniu a zaceleniu týchto estetických nedostatkov.

Nanášanie aloe vera na pokožku a pleť je tiež doporučené pre jej dezinfekčné účinky.
Gél z aloe vera má výrazné hydratačné účinky, čo veľmi pomáha každej pleti. Pokiaľ zaradíte tento liek medzi svoju kozmetiku, určite toho nebudete ľutovať.

Účinky pri kožných problémoch

Z tejto rastliny nie je len účinná kozmetika. Využiť ju môžete aj pri vážnejších problémoch s pleťou a pokožkou. Či už sa jedná o spomínané akné alebo plesne či ekzémy, opary, alergické reakcie, bradavice a lupiny. Užíva sa tiež pri natrhnutých kútikoch úst alebo pri poškodeniach pokožky spôsobených mrazom.
Je veľmi účinná dokonca aj pri závažných kožných chorobách, ako je lupienka – psoriáza.

Liečivé účinky na rany a popáleniny

Utrpeli ste zranenia alebo popáleniny od ohňa alebo slnka? Vyskúšajte hojivé účinky tejto rastliny, ktorá je na tento účel používaná už oddávna.

Kombinácia látok v šťave tejto rastliny vám môže pomôcť nielen utíšiť bolesť, ale aj skutočne urýchliť hojenie. Okrem toho má aj dezinfekčný účinok (pôsobí proti baktériám, plesniam, vírusom a podobne) a tiež potláča svrbenie.

Ak ste skeptickí a myslíte si, že rastlinný liek nemôže byť na čerstvú ranu účinný, potom vedzte, že aloe vera na rany používali už aj lekári v armádach starého Ríma a jej účinky si nevedeli vynachváliť.