Ak je vašim cieľom budovanie svalovej hmoty alebo nárast telesnej hmotnosti, doplnenie bielkovín vo forme práškových proteínových doplnkov nebude pre vás asi nič nové. Možno ste však doteraz nevedeli, že ich konzumácia môže byť aj chutná ak ich skombinujete s bežným jedlom alebo ovocím.

Proteín ako doplnok výživy je určený špeciálne pre budovanie svalov a kontrolu nad telesnou hmotnosťou. Či už cvičíte s cieľom schudnúť alebo pribrať, je potrebné mať a hlavne dodržiavať správny jedálny plán. To znamená vybrať si a jesť správne potraviny v správnom čase.

Otázkou však je, ako je skutočne realizovateľné pripraviť si správne jedlo so správnym obsahom živín a byť zároveň schopný ho jesť v správnom čase pred alebo po práci. Pokiaľ nepatríte medzi tých šťastných s kopou voľného času, bude to s vysokou pravdepodobnosťou problém. Našťastie, proteínový prášok to dokáže vyriešiť.

Príprava proteínového nápoja

Nápoj z proteínového prášku vyžaduje prípravu jeho riadnym zmiešaním s mliekom alebo vodou. Po premiešaní je potrebné počkať zhruba 30 minút, aby sa ingrediencie rozpustili v tekutine a neostali plávať na povrchu a aby sa nevytvorili v nápoji hrudky. V ideálnom prípade použite na premiešanie mixér.

S čím miešať proteínový prášok

Proteínový prášok je síce jedným z najefektívnejších spôsobov, ako zvýšiť obsah bielkovín vo vašom organizme, no ideálne je kombinovať ho z rôznymi druhmi jedla. Predovšetkým je to preto, že bez nich je nápoj pomerne bez chuti, prípadne chutí zle, a tak môže byť problém ho konzumovať.

S čím ho teda kombinovať tak, aby chutil lepšie?

Ovocie

Čerstvé alebo mrazené ovocie je ideálny kandidát na miešanie s proteínovými práškami, nakoľko dodá nápoju nielen príjemnú chuť, ale aj zdravé cukry vo forme organickej fruktózy a vitamíny. Populárne druhy ovocia, ktoré môžete pridať do proteínového nápoja, sú kiwi, ananás, banány, broskyne, čučoriedky alebo jahody. Jahody a čučoriedky dodajú do nápoja antioxidanty, kiwi vysoké dávky vitamínov a banány zase draslík. Použitím mrazeného ovocia dosiahnete vyššiu hustotu a krémovú konzistenciu nápoja.

Kokos

Kokos je možné miešať so všetkými typmi proteínových práškov. Každá jedlá časť kokosu je dobrá, či už je to kokosové mlieko, ktoré obsahuje vysoké množstvo nenasýtených tukov a dužina, ktorá zase obsahuje vysoký obsah vlákniny. Okrem toho kokos poskytuje mnoho ďalších benefitov vo forme výživných látok a zároveň zahusťuje nápoj a pridáva mu príjemnú chuť.

Zhrnutie

Proteíny sú veľmi dôležité, a to predovšetkým pri body buildingu. Na trhu je množstvo druhov a značiek špecializovaných typov protenínov (napr. nočné proteíny s pomalým uvoľňovaním bielkovín alebo moderné viaczložkové proteíny), pričom väčšina z týchto produktov je skutočne prospešná pre dosahovanie športových cieľov. Napriek tomu je potrebné vyberať si starostlivo v závislosti práve na vašich cieľoch.

Pri výbere proteínového prášku preto majte myslite na tieto zásady:

 

  • skontrolujte kompozíciu prášku a koncentráciu každej z obsiahnutých živín;
  • najúčinnejšie živiny by mali byť v maximálnej odporúčanej koncentrácii;
  • mali by obsahovať čo možno najmenej karbohydrátov;
  • skontrolujte si kalorickú hodnotu prášku, aby zodpovedala vašim cieľom.

 

Dôležitým parametrom pri výbere je aj zdravotná nezávadnosť obsahu a produkty by mali byť preto certifikované. V ideálnom prípade konzultujte výber s výživovým poradcom alebo vašim osobným trénerom.

Foto: Flickr, Barbara Eckstein