Na očné prehliadky by sme mali chodiť minimálne jedenkrát ročne. Starostlivosť o oči je dôležitá a mnohonásobne sa vám vráti. Svojim očiam môžete pomôcť vhodnou stravou, správnym cvičením a tiež tým, že ani ten najmenší problém alebo zhoršenie zraku nezanedbáte.

beautiful-2314_1920Dôležitá je prevencia a pravidelnosť

Nebojte sa navštíviť svoju očnú ambulanciu, ak potrebujete kompletné očné vyšetrenie a diagnostiku. Očná klinika Excelens vám ponúka všetky služby v príjemnom prostredí a bez čakania. K ponúkaným službám patrí vyšetrenie a predpis na okuliare, vyšetrenie očného pozadia, vyšetrenie a následná liečba šedého zákalu a zeleného zákalu (očného tlaku) a mnoho ďalšieho.

Čo je to šedý zákal

Toto ochorenie patrí medzi najčastejšie problémy, hlavne starších ľudí. Šedý zákal, inými slovami katarakta, je zakalenie vnútroočnej šošovky. Zakalenie šošovky je spôsobené fyzikálnymi a chemickými zmenami v štruktúre šošovky. Medzi hlavné prejavy šedého zákalu patrí strata zrakovej ostrosti, zahmlené videnie, citeľná zmena dioptrií oka alebo zmena vnímania farieb.

Ako ju vyliečiť

Jediná liečba šedého zákalu je operácia. Táto operácia je, vďaka skúsenostiam lekárov a najmodernejšiemu vybaveniu, bezbolestná a rýchla. Samotný zákrok trvá zhruba 10-15 minút. Klinika Excelens používa najbezpečnejšie prístroje súčasnosti, CENTURION VisionSystem.

xcelens-sk-foto_2Operácie šedého zákalu

Operácia šedého zákalu prebieha tak, že sa zakalená vnútroočná šošovka odstráni a nahradí sa umelou. Pomocou najmodernejších prístrojov sa šošovka rozdelí na malé kúsky a odsaje. Potom sa do oka implantuje nová, umelá šošovka. Veľkou výhodou tejto operácie je minimálny rez, ktorý sa veľmi rýchlo hojí a sú eliminované pooperačné komplikácie.

Kedy po operácii opäť uvidíte.
Zrak sa po operácii obnovuje veľmi rýchlo. Zmenu pacient zaznamenáva už deň po operácii, zrak sa potom maximálne vyjasní do pár ďalších dní.

Prevencia proti šedému zákalu
Ak sa chcete šedému zákalu vyhnúť, tak by sme mali dbať o svoj zdravotný stav komplexne. Ideálne je vyhnúť sa sladkým jedlám, príliš veľkému množstvu cukru a tiež umelým sladidlám ako aj alkoholom. Šedý zákal býva často spájaný s cukrovkou, vysokým krvným tlakom a tiež môže byť vyvolaný množstvom liekov, napríklad antidepresívami alebo kortikosteroidmi. Rovnako tak môže šedý zákal vyvolať anorexia, poprípade bulímia.

Ako podporiť svoje zdravie
Do svojho jedálnička zaraďte rastlinné oleje, ktoré sú lisované za studena, pšeničné klíčky, obilniny, orechy a viacej vitamínu C.