Vyberáte nové okná a riešite dilemu, či zvoliť obľúbené plastové alebo drevené eurookná, prípadne či ísť do nákladnejších okien hliníkových?

Poradíme, vysvetlíme, porovnáme.

Plastové okná a ich najväčšie plusy i mínusy

Obrovskou devízou plastových okien je ich dlhá životnosť a takmer žiadna údržba. Nehovoriac o priaznivých cenách tohto typu okien. Naviac, plast nehrdzavie, kvalitný plast aj drží tvar a odoláva nástrahám akéhokoľvek počasia. Plus dobrá tepelná ochrana, ktorá je týmto oknám vlastná. Toto všetko sú atribúty, ktoré hovoria v prospech okien z plastu.

Majú však aj nejaké slabšie stránky? V prvom rade si pri plastovom okne vždy overte, koľko komorové dané okno je a tiež kvalitu jeho rámu. To totiž následne značne ovplyvní jeho kvalitatívne vlastnosti.

Pre niekoho sú však stále tieto okná nezaujímavé už len z toho dôvodu, že sú plastové. A plast sa im skrátka nezdá dostatočne atraktívny, dôveryhodný či preverený zubom času. Preto volia radšej alternatívu, ktorou sú eurookná.

Iní však na ne nedajú dopustiť, nakoľko okrem priaznivých cien sú plastové okná aj vysoko variabilné a bezpečné.

Vlastnosti drevených okien

Pri domoch starších, najmä tých s ľudovým charakterom o iných, ako drevených oknách ani neuvažujeme. Nakoľko je však drevo tradičný materiál, nielen na dobové stavby prechádzajúce rekonštrukciou sa volia práve moderné eurookná. Dnešné okná z dreva už totiž disponujú vysokou kvalitou, smelo porovnateľnou s oknami plastovými. Je však pravda, že na rozdiel od plastu si drevo vyžaduje trochu citlivejší prístup a častejšiu opateru. Sú ale aj drahšie, čo zapríčiňuje najmä cena materiálu, nakoľko sú súčasné drevené okná vyrábané z europrofilov, preto aj ten názov eurookná.

Kto teda túži po renovovanej klasike, zrejme siahne práve po oknách drevených.

A čo okná hliníkové?

Hliník, donedávna výsostne priemyselný materiál je čoraz vyhľadávanejším aj pri rodinných stavbách. A tak nielen hospodárske objekty či polyfunkčné administratívne budovy sa dnes pýšia vysoko modernými a odolnými hliníkovými oknami.

Je však pravdou, že tieto okná sa hodia predovšetkým na modernejšie stavby či veľké zasklené plochy. Keďže disponujú širokou paletou farieb profilov i atraktívnym, nehrdzavejúcim vzhľadom a vyššou bezpečnosťou aj odolnosťou, sú voľbou číslo jeden čoraz viac ľudí. Pri hliníkových oknách je však treba rátať s vyššími cenami.

Ktorý typ okna najviac vyhovuje Vám?