Vitamín D sa vyskytuje v dvoch hlavných formách, ako ergokalciferol, teda vitamín D2, a cholekarciferol, teda vitamín D3. Ide o vitamín rozpustný v tukoch a jeho dôležitou funkciou je, že napomáha vstrebávaniu vápniku v tele, a taktiež fosforu. Pediatri dnes dojčatám automaticky predpíšu užívanie D vitamínu ako prevenciu proti krivici a taktiež na podporu imunitného systému. Avšak novorodenci a deti nie sú jedinou cieľovou skupinou, pre ktorú je dostatočný príjem D vitamínu dôležitý. Zatiaľ čo pre dojčatá je vitamín D dôležitý pre rast kostí a zubov, v menopauze u žien, ale aj u mužov po päťdesiatke, prispieva k udržaniu dobrého stavu kostí vo vyššom veku.

Keď je slniečka málo

Prírodným zdrojom vitamínu D3 je slnečné žiarenie. Presnejšie povedané, k syntéze vitamínu D3 dochádza vplyvom UV žiarenia, ktorého zdrojom je slnečný svit. Pokiaľ denne nepobudneme na slniečku, príliš sa proti nemu chránime rôznymi krémami s UV filtrom, bude nám vitamín D3 chýbať. Naviac sa syntéza vitamínu D3 pomocou UV žiarenia po 50. roku života výrazne znižuje. V mnohých štátoch lekári a odborníci na výživu odporúčajú prijímať po 50. roku života až dvojnásobok odporúčanej dennej dávky vitamínu D. Po 70. roku života je to až trojnásobok.

Vitamín D získavame zo stravy. Predovšetkým z rýb a z mliečnych výrobkov. Nie každý im však holduje. A obvykle ich konzumáciou pokryjeme maximálne 20 % odporúčanej dennej dávky. Aj preto je Vitamín D3od Naturvita, považovaný za jeden z najdôležitejších vitamínov, ktoré je vhodné doplniť pomocou doplnku stravy.

Lepšie kosti aj funkčný imunitný systém

Ženám sa stav kostí zhoršuje v období menopauzy a v postmenopauznom období. Zhoršená kvalita kostí sa však prejavuje aj u mužov. U oboch skupín je rizikový vek nad 50 rokov. Zlé kosti vedú k závažným zlomeninám bedrových kĺbov aj zápästných kĺbov. Vitamín D3 je účinným pomocníkom. Naviac má pozitívny vplyv na správnu funkciu svalov a na udržanie normálnych funkcií imunitného systému. To všetko je pre nás vo veku, kedy už si vieme vážiť naše zdravie, veľmi dôležité.