Ako sa presťahovať a nezblázniť sa pri tom?

Čaká vás sťahovanie a pomaly vás začala chytať panika? Nie ste v tom sami. Štatistiky jasne dokazujú, že sťahovanie je jedným z najviac stresujúcich okamihov v živote. Nezaraďte sa do skupiny ľudí, ktorí si zo sťahovania spravili nočnú moru. Naopak sa na sťahovanie a nové bývanie tešte ako na príjemný zážitok.

Precízna príprava a rozum v hrsti

Pripraveným šťastie praje. Toto pravidlo si pred sťahovaním niekoľkokrát zopakujte. Ak sa na sťahovanie pripravíte, nebudete pri samotnom presune pociťovať žiadny stres či napätie. Väčšina ľudí pred sťahovaním rieši dilemu, či sa presťahovať svojpomocne, alebo sa spoľahnúť na sťahovacie služby. Odpoveď je jasná. Jednoznačne vám odporúčame využiť služby profesionálov. Skúste si zrátať čas, ktorý ušetríte vďaka sťahovacej firme a ihneď sa rozhodnete investovať do služieb jednej z nich. Profesionálne sťahovacie firmy vás nielen presťahujú, ale vám aj dajú cenné rady a pomôžu napríklad s odvozom starého nábytku alebo sutín. Sami zistíte pri balení, že táto služba je na nezaplatenie. Sťahovacie firmy navyše všetok váš majetok presunú bez rizika odretia či rozbitia vašich cenností. Vytočiť sa s gaučom alebo veľkou skriňou na malom schodisku zvládne len profesionál. V prípade, že nemáte peniaze nazvyš, môžete časť sťahovania riešiť svojpomocne a časť s firmou. Tento variant odporúčame zvoliť ľuďom, ktorí nemajú veľa vecí na sťahovanie. Menšie kusy nábytku a škatule dokážete odniesť aj sami s pomocou rodiny. Od sťahovacej firmy si následne prenajmite len nákladné taxi. Nezabudnite si však celé sťahovanie premyslieť v dostatočnom predstihu. Služby sťahovania sú veľmi žiadané a firma môže byť v termíne, ktorý vám vyhovuje už obsadená.

Balenie ako po masle

Balenie nábytku, elektrických spotrebičov a všetkých drobností lepšie zvládnete s adekvátnym baliacim materiálom. Nespoliehajte sa na škatule naznášané z potravín. Často bývajú poškodené a nie sú ani dostatočne pevné. Na balenie sú určené špeciálne škatule a prepravky. Takéto škatule majú zosilnené dno a jednoduchšie sa uzatvárajú. Na balenie krehkých vecí využite bublinkovú fóliu, staré noviny alebo polystyrénové guľôčky. Oblečenie, posteľnú bielizeň a uteráky vám stačí zbaliť do mechov alebo vriec. Elektrické spotrebiče a nábytok obaľte fóliou, hrany ochráňte kartónom. Sťahovanie cenností (obrazy, starožitný nábytok) a veľkých bremien nechajte radšej na sťahovaciu firmu. Pri sťahovaní veľkého bytu môžu pomôcky na balenie vyjsť značne draho. Aj v tomto prípade sa dá ušetriť. Existujú totiž firmy, ktoré vám všetky spomenuté baliace pomôcky za poplatok prenajmú. Možnosťou je tiež presurfovať bazáre a kúpiť si všetko potrebné od niekoho, kto sa už sťahoval a škatule či fólie nepotrebuje. Pri balení nezabudnite všetky škatule riadne označiť. Značne si týmto spôsobom uľahčíte vybaľovanie a vyhnete sa strate času pri hľadaní toho či onoho.

Zmena je život

Presunuli ste sa nového bytu a máte radosť? Tak to má byť. Zmena je život a vy ste práve spravili krok vpred. Aby ste si prvé dni v novom príbytku uľahčili, pri balení si dajte bokom zopár najpotrebnejších vecí pre vás a vašu rodinu. Možno bude nejaký čas trvať než všetko vybalíte a uložíte na svoje miesto. Niektorí ľudia sa po sťahovaní nevedia zorientovať aj niekoľko týždňov. Preto si všetky osobné veci a maličkosti na prežitie prvých dní zabaľte do kufra podobne, ako keď idete na víkend na chalupu. Po zabývaní nezabudnite ani na administratívne záležitosti a navštívte všetky úrady, kde je potrebné zmeniť adresu bydliska.