Dovolenka vlastným autom. Ako pripraviť vozidlo

V posledných rokoch stále viac ľudí dáva prednosť ceste na dovolenku vlastným vozidlom. Na jednej strane sú nevýhodou dlhé, úmorné hodiny strávené v aute. Na druhej strane si môžete cestu naplánovať podľa vlastného gusta a zobrať si so sebou všetko potrebné i nepotrebné. Pozor však na to, že vozidlu musíte pred dlhou cestou venovať patričnú pozornosť.

Kontrola kvapalín a výmena motorového oleja

Kontrolu kvapalín zvládnete aj sami. Stačí otvoriť kapotu vozidla a overiť si hladinu brzdovej, chladiacej kvapaliny a vody do odstrekovačov. Nezabudnite ani na kontrolu motorového oleja. Ak sa blíži čas určený na jeho výmenu, radšej ho dajte vymeniť ešte pred cestou. Niektoré vozidlá počas dlhej cesty čiastočne strácajú olej, a preto si pribaľte malú fľašu motorového oleja. Hodiť by sa vám mohla aj destilovaná voda.

Nezanedbajte pneumatiky

Na kontrolu stavu pneumatík si vyčleňte dostatok času. Začnite s vizuálnou kontrolou. Následne zmerajte tlak v pneumatikách. Testy pneumatík vravia jednoznačnou rečou – podhustené a príliš nafúknuté pneumatiky nielen škodia samotným gumám, ale sú rizikom aj z hľadiska bezpečnej jazdy. Myslite na to, že na dovolenku pôjdete plne naložený, a preto je potrebné pneumatiky nahustiť inak ako pri bežnej prevádzke. Hodnoty tlaku nájdete sa stĺpčeku pri dverách šoféra alebo na viečku od nádrže. Pomôcť by vám mohol tiež návod k obsluhe vozidla. Apropo, dúfame, že ste nezabudli na výmenu zimných za letné pneumatiky.

Brzdový systém

Preverenie brzdového systému nechajte na servis. Brzdy sú z hľadiska bezpečnosti veľmi dôležitou časťou kontroly pred dlhšou cestou. V servise skontrolujú v akom stave je brzdová kvapalina, či nie je potrebné odvzdušniť brzdový systém, nastavia vám ručnú brzdu a poprípade vymenia brzdové kotúče.

Kontrola drobností, ktoré sú dôležité

Na maličkosti šoféri často zabúdajú. Napríklad na kontrolu dátumu expirácie lekárničky. Tento malý detail vás v zahraničí môže vyjsť draho pri cestnej kontrole. Preverte si tiež stav rezervnej pneumatiky a akumulátora. Vo vozidle vám nesmie chýbať základné náradie, reflexné vesty pre každého cestujúceho, výstražný trojuholník, pracovné rukavice, ťažné lano, štartovacie káble a poprípade tiež náhradné žiarovky.