Púšťate sa do cvičenia pomocou tutoriálov z Youtube, starých fitness magazínov alebo s pomocou pochybného mladého trénera v miestnom fitku? Neskáčte do toho hlavou napred a vyvarujte sa chybám, ktoré vám môžu spôsobiť nepríjemné zranenia. Ktoré cviky to sú?

Sed-ľahy

Najčastejšie cvičený, najznámejší, no najhorší cvik na chrbát, aký kedy človek vymyslel. Každý športovec, futbalista aj kulturista ho už určite cvičil. Pri prehnutí chrbáta a napínaní nesprávnych svalov však hrozí obrovské nebezpečenstvo vyskočenia platničky., ktoré si následne vypýtajú dlhú rehabilitáciu.

Mŕtvy ťah

Mŕtvy ťah je spoločne s drepom a kľukom členom tejto svätej trojice najdôležitejších cvikov. Stačí však len jeden nesprávny pohyb a budete počuť praskanie, ktoré vychádza z vášho chrbáta. Takéto zranenie vás dokáže odpísať na celé mesiace, počas s ktorých si budete musieť dať s obľúbeným športom pauzu.

Všetky cviky s ťažkou činkou

Z predchádzajúceho bodu plynule prechádzame do tohto, ktorý s ním úzko súvisí. Je veľmi jednoduché vyhodiť si platničku pri netechnickom dvíhaní ťažkých vecí. Je jedno, či zdvíhate športové náčinie alebo mech s cementom. Dôležité je, aby ste ho dvíhali so správnou technikou a znížili tak riziko zranenia.

Hrazda

Cviky s vlastnou váhou sú čím ďalej obľúbenejšie a niet sa čo čudovať, sú účinné a prirodzené. Ak sa však neuvážene zavesíte na hrazdu a bez predchádzajúcej prípravy sa budete chcieť dvihnúť, opäť riskujete nepríjemné zranenia chrbta.

Neuvážené pohyby

Pri tomto bode by sa mali mať na pozore najmä gymnasti a atléti. Jeden skok bez strečingu, kardia alebo iného zahriatia a problém je na svete. Najmenšie zlo je natiahnutý sval alebo šľacha, keď však začnú v chrbáte vyskakovať platničky, pochopíte skutočný princíp fyzickej prípravy pred zápasom alebo riadnym tréningom.