Borelióza je choroba, ktorá sa prenáša kliešťom, najmä v teplom počasí medzi májom a septembrom. Príznakom choroby býva náhle búšenie srdca, srdcové arytmie, náhly pocit na odpadnutie, zvýšenie krvného tlaku, studený pot, návaly horúčav a celková bolesť tela. Premnoženie kliešťov infikujúcich boréliu je na Slovensku okolo 10%. Aby bol človek infikovaný, musí byť prítomnosť kliešťa na koži viac ako 24 hodín. Preto je základnou prevenciou pred touto chorobou každodenná prehliadka oblečenia a hlavne tela.

V niektorých prípadoch sa borelióza dokonca prejavila u ľudí, ktorí neboli uhryznutí kliešťom. Ako reakcia na tento problém sa vyvinula procedúra využívajúca liečivé bylinky. Liečba boreliózy využíva ako hlavnú bylinku predovšetkým Topoľ čierny.

Ako teda prebieha liečba? Má niekoľko krokov.

Pripravenie tela na liečbu

V prvej fázy sa zameriavajú liečivé bylinky na detoxikáciu tela pomocou správnej stravy s dostatkom vlákniny. Taktiež sa odporúča podpora pečene a imunitného systému prostredníctvom borievky P15, panenského pestrecového oleja alebo rôzneho oleja. Rovnako dôležité je posilnenie imunity vďaka prírodným vitamínom a minerálom, ako je včelí med, ovocie a rôzne šťavy. Už v tomto kroku sa od začiatku využíva Topoľ čierny. Táto fáza trvá zvyčajne 2 mesiace.

Liečba konkrétnych symptómov

Druhá fáza je zameraná na liečenie priamych symptómov, ako sú bolesti kĺbov, neurologické a kardiovaskulárne problémy. Pre bolesť kĺbov sa odporúča využiť židovskú čerešňu spolu v kombinácii s túžobníkom brestovým. Na regeneráciu sa zase využíva P9 ríbezľa, borovica vinič. Pri liečení nervových problémom sa zase využíva javor poľný, ktorý taktiež zaberá pri kardiovaskulárnych problémoch. Za dôvodom kardiovaskulárnych problémov so srdcom sa väčšinou ukrýva poškodenie nervového systému. Kvôli tomu sa regeneráciou nervového systému problémy minimalizujú a v lepších prípadoch úplne strácajú.

Liečenie nákazy a parazitov

Simultánne s liečbou konkrétnych symptómov prebieha liečenie nákazy. V praxi sa väčšinou začína s kúrou B1, v ktorej je zahrnutý Smilax lekársky. Ten je zameraný na zmierňovanie priebehu Herxheimerovej reakcie a viazanie toxínov. V najhorších prípadoch sa využíva kúra pomocou tinktúr, ktoré posilnia telo.