Možno ste toto slovo ešte nikdy nepočuli, no ak patríte k športovým nadšencom a milovníkov bicyklovania, mali by ste sa so spinningom zoznámiť. Tým, že ho vo svojom aktívnom živote nevyužívate prichádzate o množstvo výhod, ktoré tento druh športu poskytuje.

Čo je to vlastne spinningový stroj?

Ide o druh cyklotrenažéru, ktorý je stále obľúbenejší nielen medzi jednotlivcami, ale aj celými skupinami. Spinningový bicykel sa stal súčasťou profesionálnych fitness centier, domácich posilňovní, ale aj skupinových tréningov. Výnimočný je veľmi veľkou podobnosťou s klasickým bicyklom, ktorý nie je možné využívať počas nepriaznivého počasia. Stroj však disponuje aj rôznymi funkciami, ktorými urobíte cvičenie zaujímavejším.

Staňte sa súčasťou spinningovej skupiny

Spinning v skupinách sa stal mimoriadne vychyteným športom, kde sa cvičí na špeciálne upravenom bicykli. Celú lekciu vedie profesionálny inštruktor a to za sprievodu hudby, ktorá má ľudí doslova nabudiť. Program takejto lekcie je prispôsobený rôznym štýlom jazdy tak, aby to zvládol každý účastník. Samozrejme tempo sa mení podľa tepovej frekvencie a účelom je človeka čo najviac vyšťaviť. Veľmi dôležitým faktorom celého cvičenia je vizualizácia, kedy zabudnete na to, že sa nachádzate v nejakej miestnosti a na jednom mieste. Inštruktor vám počas lekcie opisuje trať, po ktorej idete, krajinu akou prechádzate tak, aby to bolo čo najzaujímavejšie.

Popri tom vám určuje aj zmenu záťaže, to kedy sa máte odlepiť od sedadla a pridať alebo v akej pozícii máte mať práve položené ruky. Všetky jeho pokyny sú dôležité, pretože inak by tréning nebol vysoko efektívny a účinný. Nájdu sa aj inštruktori, ktorí vedú lekcie pri sviečkach, čo je nezameniteľná atmosféra. Ak zvolí hodinu maratónu, pripravte sa na veľkú projekciu záznamu z reálnych pretekov. Pokojne sa vám teda môže stať, že budete jazdiť spolu s Petrom Saganom na Tour de France. Samozrejme, vy sa nebudete nachádzať na ozajstnej trati, ale v miestnosti určenej na spinning. Miestami sa však necháte uniesť a na realitu úplne zabudnete. Cena jednej lekcie sa pohybuje okolo 5 eur, čo je porovnateľné so vstupom do fitness centra. V tom sa však nie každý vie tak nabudiť a podať výkon ako pod odborným dozorom trénera.

Spinning je určený pre všetky vekové kategórie a ľudí, ktorí obľubujú cvičenie v kolektíve. Vhodný je dokonca aj pre tehotné ženy a preto sa robia aj lekcie špeciálne vytvorené pre ne. Neváhajte tento druh športu vyskúšať, urobíte tak niečo pre svoje telo aj myseľ. Zaujímavosťou je, že stroj využívajú na zlepšenie kondície aj profesionálni hráči ako napríklad hokejisti alebo futbalisti. Práve oni sú potvrdením toho, že pomocou spinningu sa dajú dosiahnuť veľké veci. Výhodou je, že okrem fľaše vody, uteráku a športového oblečenia k nemu nič špeciálne nepotrebujete. Ak by sme ho mali porovnať s niektorým iným strojom, tak účinkom je veľmi podobný bežiaci pás. Ani pri ňom nepotrebujete špeciálne pomôcky či náradie a zlepšíte nielen kondíciu, ale posilníte aj svalstvo a spálite tuky.

Nie každý má však rád cvičenie v kolektíve, čo v prípade spinningu nie je prekážkou. Zaobstarať si ho môžete priamo domov, kde sa mu budete venovať v pokoji a osamote. Široký výber sortimentu nájdete u športového predajcu inSPORTline, kde môžete urobiť objednávku online. Vyhnete sa tak návštevám predajní a strácaniu času pri výbere produktu.