Laserové operácie v očnom lekárstve už nie sú žiadnou novinkou. Používajú sa už niekoľko rokov pri korekcii videnia do diaľky, na blízko a pár posledných rokov aj pri odstraňovaní šedého zákalu.

Lasery používané v očnom lekárstve, ako aj operácie, ktoré je možné s ich pomocou vykonať, prešli za posledné roky obrovský kus cesty. Od kedysi používaných zákrokov, pri ktorých sa narušovala rohovka na celom povrchu, až k najnovším metódam, kedy sa rohovka takmer vôbec nenaruší a hojenie po zákroku je veľmi rýchle. Dnešné prístroje sú bezpečnejšie, spoľahlivejšie a prinášajú pacientom dlhodobé výsledky. Výsledky jednotlivých operácií sú vďaka tomu pre pacientov priaznivejšie, dokonca ich môžu podstúpiť aj tí, u ktorých to v minulosti nebolo možné.

Krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus, ale aj šedý zákal. To všetko vyrieši laserová operácia očí. Cena sa pohybuje v normálnych hladinách, takže si ju môžu dovoliť aj bežní ľudia, nielen vyvolená vrstva. V niektorých prípadoch ju dokonca prepláca zdravotná poisťovňa.

Kedy je najlepší čas na operáciu?

Prakticky kedykoľvek, pretože pre tieto zákroky neexistuje lepšie alebo horšie obdobie. Pacientom, ktorí trpia niektorým druhom alergie, ktorá je spojená s očnými problémami, sa však neodporúča absolvovanie zákroku práve v tom období, kedy majú tieto ťažkosti. Čas operácie sa môže vybrať aj s ohľadom na svoje zamestnanie, koníčky alebo vopred plánovanú dovolenku.

Po operácii by potom pacient nemal mesiac navštevovať verejné bazény či sauny z dôvodu možnej infekcie. Samozrejme, vyhnúť sa treba aj extrémne prašnému prostrediu. Laserová operácia očí sa teda plánuje individuálne podľa potrieb každého pacienta, a to s ohľadom na potrebnú rekonvalescenciu.

Foto: Bigstockphoto.com