Obhryzené nechty považujeme za prehrešok voči estetike, ale aj ako dôkaz toho, že máme dočinenia so psychicky nestabilnou osobou. No problém hryzenia nechtov je aj o inom. Môže byť vysoko nebezpečný. Viete, čo všetko sa skrýva pod našimi nechtami a tým, že si ich ohrýzame sa to dostáva priamo do nášho tela? Hryzenie a ohrýzanie nechtov nie je len hlúpy zlozvyk, ktorý nám hyzdí ruky, ale aj hazard s vlastným zdravím. Pod nechtami totiž číha množstvo baktérií a mnohé z nich sú pre naše zdravie obzvlášť nebezpečné. Pod nechtami je pre ne ideálne prostredie a veľmi sa im tam darí.

Extreme close-up of a young woman biting her nails and smiling

Praskliny v koži

Malé praskliny v koži, ktoré pri obhrýzanie nechtov vznikajú, umožňujú baktériám preniknúť pod kožu a spôsobiť infekciu zvanú zápal nechtového lôžka. Vzniká tam hnis a opuch. Infekcia sa musí riešiť chirurgicky a liečiť antibiotikami i antimykotikami. Z prstov do úst sa môže šíriť aj vírus HPV (tých, ktorí si obhrýzajú nechty často trpia bradavice spôsobené týmto vírusom), ktorý spôsobuje problémy so zubami a ochorenia ďasien.

Krivé zuby

Ďalšou hrozbou chronických „hryzačov“ nechtov je poškodenie zubov. Zuby sa môžu dostať z pôvodnej polohy alebo sa môžu zvláštne vytvarovať. I keď je určite ťažké zbaviť sa tohto zlozvyku, odborníci odporúčajú bojovať s ním najviac ako je to len možné. Úspech môžu priniesť napríklad špeciálne laky na nechty, ktoré zanechávajú horkú chuť.

Príčina psychická?

Príčina býva údajne často psychologická, a tak neraz jediným spôsobom, ako sa zbaviť tohto zlého zvyku, je odborná pomoc. Nechty si často obhrýzajú ľudia, ktorí zažili nejakú traumu alebo veľmi nepríjemnú skúsenosť a majú problém sa cez ňu preniesť. Ďalej sú to ľudia prehnane nervózni, nespokojní sami so sebou.

Pokiaľ bojujete s týmto zlozvykom z akéhokoľvek dôvodu, veríme, že sa Vám ho podarí poraziť. Držíme palce!

Zdroj: dailymail.com 

Foto: © [bruno135_406] / Dollar Photo Club