Najromantickejší kúsok Talianska –  toskánske kopce, rozmanité pobrežie a mestá ako vystrihnuté z pohľadnice už dlho priťahujú vkusných obyvateľov Florencie, bohatých výletníkov z Ríma, jednodňových turistov či dovolenkárov z rôznych kútov svet. Vidina tráviť čas pod toskánskym slnkom robí tento kút sveta jedným z najnavštevovanejších regiónov Talianska skoro s 50 miliónmi turistov ročne. Pravdepodobne sa nenájde ani jeden z nich, ktorý by aspoň na chvíľku nesníval o „dolce vita“ v tomto kraji.

Tuscany, countryhouse

Víno, jedlo, atmosféra

Toskánsko zahŕňa desať provincií v centrálnom Taliansku s Florenciou ako hlavným mestom regiónu. Vidiek má bohaté kultúrne a umelecké dedičstvo poprekrižované s vinicami, ktoré produkujú lahodné Chianti, Brunello di Montalcino, ale aj s alejami olivovníkov a cyprusov, ktoré lemujú červené strechy miestnych kostolíkov. Toskánsko bolo epicentrom renesančného umenia, a preto maľby, fresky a sochy od umelcov ako Da Vinci, Michelangelo, Botticelli a Donatello sú umiestnené v múzeách vo Florencii, v kostoloch a apsidách menších miest či dedín.

Miestna gastronómia pozostáva z jednoduchých, no vynikajúcich surovín, ale aj z bohatej  produkcie zelenej a zlatej toskánskej úrody. No nielen životný štýl, kultúra a miestna kuchyňa priťahujú ľudí do tohto regiónu, ale aj nákupy. Florencia je stále hlavným mestom módy, domovom návrhárov ako Salvatore Ferragamo či Roberto Cavalli. Centrálna poloha Toskánska je tiež príťažlivá, Benátky ležia len dve hodiny jazdy vlakom na sever od Florencie a Rím menej ako jeden a pol hodiny na juh. Každá časť Toskánska má svoje zvodné kúzlo, a to od nepoškodených lesov a pláží Maremma regiónu až po výhľady na Apuánske Alpy v blízkosti mesta Barga. Veľa turistov však dovolenkuje či skupuje nehnuteľnosti v regióne Chianti.

Všetkým týmto dokáže Toskánsko splniť očakávania aj toho najvyberanejšieho a najnáročnejšieho cestovateľa.

Zdroj: discovertuscany.com

Foto: © [rynnybas] / Dollar Photo Club