44057603_sĽudský organizmus počas spánku regeneruje a naberá stratenú energiu. No spánok ovplyvňuje samotné lôžko, respektíve matrac. Správny matrac by mal zabezpečiť správnu oporu tela pri spánku, čím sa predchádza zdravotným ťažkostiam s chrbtom. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, čo by ste mali zohľadniť pri výbere matraca.

V prvom rade by ste si mali uvedomiť, na čo bude matrac slúžiť, či k občasnému alebo každodennému spaniu. V izbách pre hostí sa hodia aj lacnejšie modely s nie príliš vysokou kvalitou. Ďalej by ste sa mali zamerať na podklad, ktorý bude pod matracom. Väčšinou sa volí lamelový rošt alebo pevná doska. Napríklad na lamelový rošt by nemal ísť pružinový matrac.

A v neposlednom rade sa zamerajte na správnu veľkosť, pričom sa vám ponúkajú aj atypické rozmery ako matrace 140×200 či matrace 160×200. Hoci rozhodujúcim faktorom býva cena, mali by ste pozornosť venovať skôr vlastnostiam a materiálu. Matrac, ktorý sa neprispôsobí vášmu telu, nesplní svoj účel. A ráno by ste sa prebúdzali s bolesťami v krížoch.

Aký zvoliť materiál?

K výrobe matracov sa používajú moderné materiály, pričom k najžiadanejším patria matrace latexové, pružinové a s lenivou penou. V spálňach sa najčastejšie objavujú latexové matrace, ktoré sa vyrábajú zo zmesi syntetického a prírodného latexu. Cena sa potom odvíja od pomeru prírodného a syntetického latexu. Nespornou výhodou je, že matrac sa deformuje na miestach kontaktu a okolité miesta zostávajú bez deformácií. Chrbtica dostáva perfektnú oporu. Veľmi obľúbené sú pružinové matrace, pričom sú k zakúpeniu matrace 90×200 aj matrace 180×200.

Svoje popredné postavenie majú na trhu už desiatky rokov, ale výrobné technológie sa neustále zlepšujú. Vyznačujú sa dlhou životnosťou. Ak si potrpíte na skutočnej kvalite, môžete siahnuť po matraci s viskoelastickou penou (lenivou penou). Materiál sa mení v závislosti od teploty a tlaku.

Vyberte si matrac, ktorý bude vyhovovať vašim požiadavkám. Budete na ňom spať vy sami.

Autorské právo: olegdudko / 123RF Reklamní fotografie