Blíži sa koniec roka, a to je okrem iného aj pomerne náročné obdobie pre poisťovne i vodičov, ktorí podpisujú nové poistné zmluvy. Mnohí vodiči v snahe čo-to ušetriť vypovedajú predošlé zmluvy PZP ešte v novembri, ale rovnako tak prichádzajú noví majitelia automobilov. Toto predvianočné obdobie je totiž pomerne bohaté na kúpu automobilov. Obzvlášť majitelia nových vozidiel by preto mali dobre zvážiť, či uzatvoria aj havarijné poistenie auta. Len tak, pre istotu. A tiež preto, že kombináciou oboch poistiek môžete vo vybraných poisťovniach aj slušne ušetriť.

Havarijné poistenie v kombinácii s PZP

Skutočne, v prípade uzatvorenia obidvoch poistných zmlúv v jednej poisťovni, je možnosť získať zľavy na oba produkty. O dôvod navyše, prečo uzatvoriť aj havarijné, nielen povinné zmluvné poistenie. Teda v prípade, že máte na výber.

Havarijná poistka je totiž povinná pre tých vodičov a vlastníkov automobilov, ktorí auto kúpili na lízing či úver, nakoľko im to vyplýva zo zmluvy s finančnou spoločnosťou.

Inak je ale havarijné poistenie vecou, respektíve poistkou dobrovoľnou a je na posúdení každého vodiča, či ho mať bude alebo nie. Neraz je pritom rozhodujúca práve cena havarijného poistenia.

Havarijná poistka – oplatí sa alebo nie?

Otázka, či sa havarijná poistka majiteľom áut oplatí alebo nie, je diskutabilná najmä pri starších, jazdených autách. Hovoríme o autách 5 a viacročných, kedy už bývajú poisťovňami zväčša ohodnotené na menej ako polovicu kúpnej ceny.

Avšak v prípade auta nového skutočne nie je o čom polemizovať. Veď nové auto je poklad, a tak by sme ani nemali pripúšťať možnosť, že ho havarijne nepoistíme.

Áno, je pravda, že ceny havarijného  poistenia bývajú najmä v prvých rokoch aj najvyššie, reflektuje to však ako cenu vozidla, tak aj náklady na jeho prípadné opravy. Ale potešujúcou správou môže byť, že rokmi cena poistky klesá, zväčša vďaka bonusu, ktorý ako beznehodový vodič od poisťovne automaticky získavate.

Najčastejšie príčiny nehôd a havárií

V popredí by však stále mal stáť záujem mať auto poistené, aj proti prípadným stretom na cestách, pretože tie naše cesty sú všetko, len nie bezpečné. A to platí pre nás všetkých, nech sme akokoľvek dobrí či ohľaduplní vodiči.

K najčastejším dôvodom škôd, ktoré boli nahlásené poisťovniam patria:

– zrážka dvoch vozidiel

– náraz do statickej prekážky (dopravná značka, strom, zvodidlá)

– zrážka s osobou alebo pohybujúcim sa predmetom

To sú škody preplácané z nepovinného havarijného poistenia. Z povinného poistenia sa prepláca aj toto:

– náraz do iného stojaceho/idúceho auta

– poškodenie čelného skla

Ako ste na tom Vy a havarijné poistenie? Máte, nemáte? Plánujete?