Dovolenka sama o sebe nie je úplne lacný špás, nevraviac o tom, ako sa suma navýši pri rôznych nečakaných problémoch. Je pravda, že sa nedá všetko predvídať, no na mnohé situácie sa dá dostatočne pripraviť. Na čo si dať pozor, aby ste po dovolenke nevyšli na mizinu?

Nepovolené suveníry

Kto si nedoniesol z dovolenky suvenír, akoby na nej ani nebol. Väčšinou sú to klasické magnetky, nejaký prívesok, exotické odevy či nezvyčajná potravina. Ešte pred nakupovaním by ste si mali zistiť, čo z danej krajiny nesmiete vyviezť. V niektorých dovolenkových destináciách totiž ponúkajú aj také suveníry, ktoré za hranicu nedostanete a navyše si vyslúžite vysokú pokutu.

Cestovné poistenie musí byť

Zdravotné problémy sú drahou záležitosťou, to viete sami. O to viac zaplatíte v zahraničí, ak ste si nevybavili cestovné poistenie. Nezaberie vám to veľa času a úsilia, no v prípade úrazu nebudete musieť zaplatiť vysoké sumy za ošetrenie.

V niektorých prípadoch sa dočkáte od poisťovne aj preplatenia liečebného pobytu či návštevy chorého. V tragických prípadoch zabezpečí poisťovňa aj prepravu telesných pozostatkov. Mimochodom, výlučne s Európskym zdravotným preukazom si mnohokrát nevystačíte.

Vyhnite sa zlodejom

Opustený dom či byt je pre nevítaných hostí veľkým lákadlom. Čo teda spraviť, aby si zlodeji nenašli cestu dnu? V prvom rade nespomínajte na sociálnych sieťach, že sa chystáte niekam preč – akoby ste ich takým činom priamo pozývali. Požiadajte dôveryhodných susedov alebo známych, aby občas skontrolovali, či je všetko v poriadku a tiež vám vybrali zo schránky poštu. Pred odchodom tiež nezabudnite uzavrieť a zamknúť všetky vchody. Na zamyslenie je napríklad aj inštalácia bezpečnostných dverí, alarmu, automatického osvetlenia či kamier.

 

Foto: Bigstockphoto