Mother fastening sleeping baby to child safety seat inside of car

Používanie detskej sedačky alebo podsedáku sa pri všetkých tých pravidlách môže zdať ako hotová veda. Každé nariadenie však má svoj zmysel a určite sa neoplatí nič zanedbať. Koniec koncov, ide o bezpečnosť vášho dieťaťa a tam sa riskovať rozhodne neoplatí.

Autosedačka alebo podsedák?

Manévrom s detskými sedačkami a podsedákmi sa žiadny rodič nevyhne. Ich používanie nariaďuje zákon č. 554/2006 Z.z. o povinnom používaní bezpečnostných pásov a detských zadržiavacích zariadení. Podľa tohto zákona musí každé dieťa, ktoré je nižšie ako 150 centimetrov, sedieť v zabudovanom alebo nezabudovanom zadržiavacom zariadení:

  • Deti mladšie ako 6 rokov musia byť usadené v detskej autosedačke, ktorá musí zodpovedať ich váhovej kategórii.
  • Deti od 6 do 10 rokov môžu sedieť na podsedáku a zároveň byť pripútané bezpečnostným pásom.
  • Pri tzv. vajíčkach, v ktorých musia sedieť veľmi malé deti, platí nariadenie, podľa ktorého musí byť vajíčko umiestnené v proti smere jazdy. Na predných sedadlách sa môžu vajíčka používať iba vtedy, keď je čelný airbag deaktivovaný.

Ďalšou zásadou, ktorú by ste nemali zanedbať, je správne oblečenie. Keď deti usádzate do detskej sedačky, dbajte na to, aby nemali na sebe hrubé bundy alebo overaly. Hrozí nedostatočné prichytenie dieťaťa a v prípade nárazu sa môže ľahšie vyšmyknúť.

Kompletnú ochranu si zabezpečíte s poistením

K dostatočnému zabezpečeniu pri cestovaní autom vám okrem správne zvolenej detskej autosedačky pomôže aj povinné zmluvné poistenie. Nemusí totižto chrániť iba vašu zodpovednosť v prípade, že spôsobíte nehodu alebo škodu inému vodičovi. PZP môže chrániť aj všetkých pasažierov vo vozidle,  a to prostredníctvom úrazového pripoistenia. Na základe tohto pripoistenia môže byť chránený nielen vodič, ale aj všetky ostatné prepravované osoby vo vozidle pre prípad trvalého telesného poškodenia alebo smrti. Pri výbere tohto pripoistenia však dbajte na dôkladné preštudovanie poistných podmienok. Niektoré poisťovne  v rámci toho pripoistenia poskytujú ochranu iba vodičovi, no väčšina kryje všetky prepravované osoby. Ak chcete mať istotu, že sa pri uzatváraní poistenia nepomýlite, stavte na online porovnanie cien PZP. Kalkulačka pre výpočet poistenia vám spoľahlivo zobrazí aj všetky dostupné pripoistenia vrátane stanovených podmienok a limitov.

Zdroj obrázka: bigstockphoto.com