Sny odnepamäti zamestnávali pozornosť každého človeka a dodnes sa niektorým pripisuje priam magická sila. Ľudské snívanie dokonca neraz menilo dejiny sveta a sny sa stávajú aj v dnešnej dobe hlavným cieľom vedeckých výskumov. No aj napriek tomu sú aj naďalej veľkou neznámou, nielen pre nás, ale aj pre vedcov. Pár maličkostí o snívaní sa však dozviete aj práve teraz. Čítajte ďalej …

Woman sleeping on grass

  1. Každý z nás v noci uniká do ríše snov a prežíva si tam svoj príbeh. Možno nesúhlasíte, pretože máte pocit, že Vám sa nič nesníva. Vedci sú si ale 100% istí, že sny prežívame všetci, no nie všetci si ich musíme pamätať 
  2. Počas sna sa nám vybavujú tváre, ktoré sme niekedy vo svojom živote zazreli. Je možné, že si na ne už nepamätáte, ale určite ste sa stretli. Zväčša sú to práve tie, ktorým sme aspoň nejaký čas na základe istého podnetu venovali určitú pozornosť. Mozog má totiž zvláštny dar ukladať si informácie, podnety alebo obrazy, na ktoré si vedome nemôžeme spomenúť, aj keď veľmi chceme.
  3. Slepí ľudia snívajú tiež, hoc podstatne odlišne, keďže súčasťou snov je aj nadobudnutá “odpozorovaná” obrazová výbava, ktorú slepí ľudia nemajú vôbec alebo v obmedzenej miere.
  4. 90 % percent snov upadne do zabudnutia bez toho, aby si ich snívajúci zapamätal. Súvisí to s momentom prebudenia a celkovými spánkovými návykmi. Napriek tomu, že si na sen nevieme spomenúť, môže nás počas celého dňa sprevádzať zvláštny pocit, ktorý pramení práve v sne snívanom počas uplynulej noci.
  5. Za jednu noc môžeme mať aj 5 a viac snov, najvyšším limitom, o ktorom vedci v súčasnosti hovoria, je 7 snov za jednu noc či ucelený spánkový cyklus.
  6. Externé podnety sa môžu veľmi jednoducho implementovať do snu. Určite je Vám známa situácia, keď sa nemôžete zobudiť na budík, hudbu hrajúcu niekde v pozadí či rozhovor ľudí, pretože Váš mozog tieto zvuky zakomponoval do sna ako očakávanú súčasť deja.
  7. Čo je na snoch veľmi pútavé a príťažlivé je ich symbolickosť. Symboly sa vyskytujú priamo v snoch, no aj ich samotný význam je často symbolický. Práve preto väčšina z nás siaha po obrazovom snári.

Nuž, na záver snáď už dodáme iba toľko, že občas sú naše sny skutočným zážitkom a mohli by poslúžiť ako námet na skvelý román alebo scenár k filmu. Pre istotu si teda položte na nočný stolík aj pero a papier. 

Zdroj: omgfacts.com, dreamdictionary.com 

Foto: © [yellowj] / Dollar Photo Club