Hoci jazdíte bezpečne, ani neviete ako a môžete sa stať účastníkom dopravnej nehody. Mnoho ľudí zostane zaskočených a nevedia, ako presne reagovať. Nebuďte jedným z nich. Pokračujte v čítaní a dozviete sa, čo všetko je v prípade autonehody potrebné urobiť.

Zabezpečte miesto s chladnou hlavou

Emócie musia ísť bokom, tak isto aj panika. Autonehoda nie je príjemná, no už ju nezvrátite. V prvom rade sa uistite, či máte poriadne zabrzdené vozidlo, aby sa nehýbalo. Zapnite výstražné svetlá. Nasaďte si reflexnú vestu. Mal by ju mať na sebe každý člen posádky. Čím skôr zabezpečte okolie a umiestnite výstražný trojuholník, nech každé z prichádzajúcich vozidiel zvýši opatrnosť.  V prípade potreby kontaktujte políciu, no pokiaľ to nie je nevyhnutné, vyriešte problém bez nej. Ak totižto zistia z vašej stany nedostatky, mastnej pokute sa nevyhnete.

Bezodkladne hláste škodu poisťovni

Presný postup ako hlásiť škodu poisťovni nájdete vo vašej poistnej zmluve. Obyčajne ste povinný nahlásiť škodu čím skôr. Dajte si záležať i na vypĺňaní záznamu o nehode. Polícia vám s tým veľakrát pomôže, no ustriehnuť si to musíte vy. Nezabudnite vyhotoviť fotografie miesta nehody, ktoré k záznamu priložíte. Čím detailnejšie, tým lepšie. Mnoho vodičov odchádza z poisťovní s dlhým nosom najmä kvôli nedostatočnej dokumentácii miesta autonehody.

Čas na asistenčné služby a likvidáciu autonehody

Pokiaľ je vaše vozidlo po autonehode nepojazdné, prišiel čas využiť asistenčné služby. V rámci nich máte nárok na náhradné vozidlo, aby ste sa bezpečne dopravili do cieľa či domov. Tak isto vám pomôžu vybaviť odťahovú službu, ktorá zabezpečí odvoz vášho auta do servisu či na iné, vami zvolené miesto. V rámci procesu likvidácie škody je nevyhnutné, aby spolupracoval vinník i poškodený s poisťovňou, ktorá vypočíta výšku poistného a následne škody preplatí.

Udalosť, akou je autonehoda, dokáže spôsobiť mnoho ťažkostí a vybavovačiek. Dôležité však je, aby nedochádzalo k poškodeniu na zdraví či životoch pasažierov vozidla, resp. vozidiel. S veľkou časťou financovania škôd dokáže zas pomôcť vhodné povinné zmluvné poistenie a havarijné poistenie vášho vozidla.