Zima sa pomaly blíži a povrch vozovky sa začína meniť. Ku zmene podmienok je nevyhnutné prispôsobiť aj vybavenie každého vozidla. Aj v dnešnej dobe existujú vodiči, ktorí ignorujú predpisy a na letných pneumatikách jazdia po celý rok. My vám však prezradíme, prečo je dôležité pneumatiky prispôsobiť okolitým podmienkam a  prečo neprezúvať pneumatiky vo vlastnej réžii.

Poškriabané elektróny či puklice

Existuje mnoho ľudí, ktorí si pri vyzúvaní pneumatík z diskov pomáhajú skrutkovačmi a páčidlami. Použitie takéhoto nástroja však nie je šetrné ku elektrónu a vy si tak môžete vyrobiť zopár škrabancov navyše či úplne zničiť nové hliníkové disky. Na vymieňanie gúm používajte len prezúvačky, ktoré sú na to určené.

Pozor na gumy!

Skrutkovače a iné pomôcky dokážu pri správnom tlaku preseknúť alebo prepichnúť aj samotnú gumu alebo dušu. V takomto prípade si dokážete poškodiť aj úplne nové a nejazdené pneumatiky. Nech je pneumatika akokoľvek pevná, zásah ostrým skrutkovačom alebo ťahanie kombinačkami nemusí vydržať.

Geometria je dôležitá!

Čo sa stane, ak vymeníte gumy alebo len nepremyslene prehodíte kolesá, ktoré nemusia mať správnu polohu? Okrem zhoršenej ovládateľnosti a vyššej spotreby si veľmi jednoducho opotrebujete pneumatiku na jednom konkrétnom mieste, kde vzniká väčší tlak na vozovku. Alebo viac dostanú zabrať tlmiče na jednej strane auta. Týmto spôsobom následne dochádza ku predčasnému opotrebovaniu a následnej výmene pneumatiky, ktorá by mohla by využiteľná ešte zopár sezón.
Či už ide o letné alebo zimné pneumatiky, správna geometria je základom bezpečnej jazdy.

Správna starostlivosť

Tu zohráva podstatnú rolu stav pneumatík. Pneumatiky by mali byť správnej hustoty a tak isto by nemali byť opotrebované či staré. V prípade že ešte stále nemáte zakúpenú zimnú sadu pneumatík, odporúčame bezodkladne navštíviť najbližší servis. Rôzne internetové portály momentálne ponúkajú kvalitné a lacné pneumatiky a tak si každý nájde presne to, čo potrebuje.

 

 

 

 

 

 

 

 

https://najpneu.com/blog/2018/05/15/prezuvate-si-pneumatiky-sami-toto-vsetko-sa-moze-pokazit/

https://www.shutterstock.com/image-photo/mechanician-changing-car-wheel-auto-repair-271586231?src=7iF2J1-KpnntWwG_xeMQHQ-1-3